Menu

Hiszpańska telewizja przeprosiła za rasistowski komentarz dotyczący Camavingi

Hiszpańska telewizja przeprosiła za rasistowski komentarz dotyczący Camavingi
18-letni Eduardo Celmi Camavinga to urodzony w Angoli francuski piłkarz kongijskiego pochodzenia występujący na pozycji pomocnika w hiszpańskim klubie Real Madryt oraz w reprezentacji Francji. (Fot. Silvestre Szpylma/Quality Sport Images/Getty Images
Hiszpańska telewizja publiczna RTVE przeprosiła za rasistowski komentarz wygłoszony na jej antenie przez ekspertkę Lorenę Gonzalez pod adresem Eduardo Camavingi. Do incydentu doszło podczas prezentacji francuskiego piłkarza, który przeniósł się ostatnio do Realu Madryt.
Reklama
Reklama

W trakcie środowej prezentacji Camavingi w pewnym momencie było słychać, jak będąca analityczką Gonzalez - gdy kamera nie była skierowana na nią - stwiertdziła: "Ten gość jest bardziej czarny niż jego garnitur". 

Stacja RTVE wydała oświadczenie, w którym zaznaczyła, że uwagi Gonzalez cechował brak szacunku i nie były one odpowiednie dla publicznej telewizji. Przeproszono zawodnika i wyrażono żal oraz zdecydowane potępienie dla obraźliwych komentarzy. Poinformowano również o prowadzeniu dochodzenia w sprawie incydentu i zapewniono, że podjęte zostaną "odpowiednie działania".

Gonzalez, która jest regularnie gościem w programie "Estudio Estadio" tej stacji, opublikowała oświadczenie w mediach społecznościowych.

"Chciałam przekazać moje najszczersze przeprosiny każdemu, kto poczuł się urażony. Moja uwaga została wygłoszona bez złośliwości czy braku szacunku wobec piłkarza, aczkolwiek była niefortunna. To było porównanie, którego mogłam użyć wobec osoby o dowolnym kolorze skóry. Ale rozumiem, że w delikatnym czasie, przez który przechodzimy - choć uważam, że te sprawy stają się zbyt zradykalizowane i upolitycznione - media są jeszcze bardziej odpowiedzialne za pomoc w walce z rasizmem i wszelkimi formami niesprawiedliwej nierówności" - napisała analityczka.

Camavinga związał się z Realem sześcioletnią umową. 

  Komentarze
  • Piotr
   11 września, 14:12

   Przecież to jest prawda.

  • RK
   11 września, 19:56

   Gdyby reprezentował Kongo grając w jakimś klubie w Angoli to by się nie narażał na takie ataki.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama