Menu

Hiszpański rząd nie przedłuży stanu zagrożenia epidemicznego

Hiszpański rząd nie przedłuży stanu zagrożenia epidemicznego
Szef hiszpańskiego rządu ma nadzieję, że do jesieni br. większość populacji będzie zaszczepiona i nie trzeba będzie przedłużać stanu zagrożenia epidemicznego. Na zdj. Plaza Mayor Square w Madrycie. (Fot. Getty Images)
Władze Hiszpanii nie przedłużą obowiązującego od końca października ubiegłego roku stanu zagrożenia epidemicznego, na podstawie którego w całym kraju obowiązują restrykcje sanitarne - ogłosił wczoraj premier Pedro Sanchez.
Reklama
Reklama

Szef rządu przypomniał, że przepisy dotyczące stanu zagrożenia przewidują, że potrwa on najdłużej do 9 maja. Sanchez wyjaśnił, że decyzja o zniesieniu stanu zagrożenia ma związek ze spodziewanym cofaniem się pandemii Covid-19 dzięki kampanii szczepień.

Na podstawie zatwierdzonego w październiku 2020 roku stanu zagrożenia epidemicznego wspólnoty autonomiczne Hiszpanii mogą utrzymywać godzinę policyjną, a także obostrzenia dotyczące korzystania przez obywateli z przestrzeni publicznej. Umożliwiają też ogłaszanie przez regiony kordonów sanitarnych w gminach o wysokiej liczbie infekcji.

Szef rządu odnotował, że przepisy te są jednak mniej restrykcyjne niż pierwszy stan zagrożenia epidemicznego, który obowiązywał w Hiszpanii pomiędzy marcem a czerwcem 2020 roku. Wówczas obywatele mieli zakaz opuszczania domów bez ważnego powodu, np. konieczności wyjścia do pracy.

Premier centrolewicowego rządu zapowiedział, że w kwietniu zwiększy się rytm szczepień w całym kraju wraz ze wzrostem dostaw szczepionek. Dodał, że co tydzień miejscowe służby medyczne mają odbierać 1 mln dawek.

W ocenie Sancheza do września do Hiszpanii dotrze łącznie 87 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, a już w sierpniu miałoby, zdaniem premiera, nastąpić zaszczepienie 70 proc. obywateli tego kraju.

Dotychczas resort zdrowia szacował, że osiągnięcie takiego odsetka zaszczepionych, obejmujący łącznie 33 mln Hiszpanów, będzie możliwe dopiero we wrześniu.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Bank centralny studzi prognozy UE dotyczące odbudowy gospodarczej

Hiszpania zezwala na przyjazd turystów. I podtrzymuje restrykcje dla miejscowych

Hiszpania: Awantura o noszenie masek na plaży. Regiony się buntują

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama