Menu

Historyczna decyzja: NATO "rusza" w kosmos

Historyczna decyzja: NATO "rusza" w kosmos
Sojusz uznał kosmos za piątą domenę działań operacyjnych. (Fot. Getty Images)
Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali wczoraj w Brukseli, że Sojusz będzie traktował kosmos - obok wody, lądu, powietrza i cyberprzestrzeni - jako kolejny obszar działań operacyjnych.
Reklama

"Uznanie kosmosu za przestrzeń operacyjną może umożliwić planistom NATO składanie wniosków do sojuszników o zapewnienie usług, takich jak czas łączności satelitarnej" - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Dodał, że NATO nie zamierza umieszczać broni w kosmosie, a jego podejście do przestrzeni kosmicznej pozostanie w pełni zgodne z prawem międzynarodowym.

Odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego, ministrowie uzgodnili zalecenia dotyczące wzmocnienia roli NATO w tym obszarze. "Mają one na celu poprawę oceny sytuacyjnej i zrozumienie ryzyka, chronić infrastrukturę krytyczną, zwiększać odporność Sojuszu i gwarantować przez cały czas siłom NATO dostęp do niezbędnych zasobów energetycznych" - poinformował Stoltenberg.

Stoltenberg: "NATO nie zamierza umieszczać broni w kosmosie". (Fot. Getty Images)

Ministrowie omówili także rolę NATO w walce z terroryzmem i dokonali przeglądu postępów we wzmacnianiu bezpieczeństwa Morza Czarnego. Poruszając kwestię bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń w Sojuszu, Stoltenberg zauważył, że "tendencja ta się utrzymuje i jest bezprecedensowa".

Ministrowie na spotkaniu omawiali też skoordynowane podejście NATO do trzech strategicznych kwestii: stosunków z Rosją, wzrostu znaczenia Chin i kontroli zbrojeń. "NATO jest jedyną platformą, w ramach której Europa i Ameryka Północna codziennie angażują się w strategiczne kwestie, które mają znaczenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa" - podkreślił Stoltenberg.

Najbliższy szczyt państw NATO odbędzie się w Londynie w dniach 3-4 grudnia br.

Czytaj więcej:

Amerykański analityk: Wiara Polaków w USA jest "zabawna"

Sondaż: Niemcy chcą usunięcia Turcji z NATO

Niemcy: "Tagesspiegel" o powodach "trudnej" współpracy między z Polską

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.10.2020
  GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama