Menu

Helsinki z drapaczami chmur? Stolica Finlandii chce zmienić image

Helsinki z drapaczami chmur? Stolica Finlandii chce zmienić image
Dużo wody i zieleni - czy Helsinki potrzebują do tego drapaczy chmur? (Fot. Getty Images)
Strzeliste wieżowce niedługo mogą stać się tak charakterystyczne dla fińskiej stolicy, jak tradycyjne symbole tego portowego miasta. Zdaniem specjalistów, drapacz chmur wraz z grupą wysokościowców nadałyby Helsinkom charakteru 'city'.
Reklama

Niedługo do popularnych widokówek ze stolicy Finlandii (z np. z białą XIX-wieczną katedrą z charakterystycznymi kopułami przypominającymi cerkiew, czy z modernistycznym budynkiem dworca kolejowego z wieżą zegarową oraz dwoma statuami podtrzymującymi sferyczne lampy, który zainspirował m.in. twórców Gotham City z pierwszej produkcji ”Batmana”), dołączyć mogą te przedstawiające nowoczesne, strzeliste wieżowce skoncentrowane na małym obszarze. Byłyby to pierwsze takie budynki w kraju.

Zespół dziewięciu wieżowców, a pośród nich drapacz chmur liczący 180 m wysokości, składa się na projekt architektoniczny, który wygrał konkurs na zabudowę przestrzeni, tuż obok, będącego w trakcie realizacji, nowego centrum Helsinek ”Tripla” - strefy handlu, kultury, ruchu i zamieszkania.

Stolica Finlandii kojarzy się jeszcze z takim portowym obrazkiem... (Fot. Getty Images)

Obszar ten zlokalizowany jest w dzielnicy Pasila, tuż przy linii kolejowej prowadzącej do dworca głównego. Od białej katedry i dworca wieżowce byłyby oddalone w linii prostej o ok. 5 km. Widać by je było z daleka i z każdego kierunku.

W projekcie ”Trigon”, w poszczególnych wieżowcach, przedstawionych na planie trójkąta, mieściłyby się przede wszystkim mieszkania oraz biura. W najwyższym drapaczu chmur (180 m wysokości) byłaby restauracja z punktem widokowym. W jego podstawie znajdowałyby się także pomieszczenia handlowe.

Według burmistrza Helsinek, Jana Vapaavuori, wieżowce symbolizują szybko zmieniający się wizerunek stolicy, a jeśli ”w Helsinkach chce się budować drapacze chmur, to dzielnica Pasila może być uważana za odpowiednie do tego miejsce”.

Koncepcja zabudowy powstała w biurze architektonicznym związanym z Rainerem Mahlamäkim, wielokrotnie nagradzanym architektem, który kierował m.in. pracami przy projekcie budynku Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (Polin).

Projekt do końca roku zostanie jeszcze rozpatrzony przez władze miasta i kraju. Wstępnie budowa wieżowców miałaby być realizowana w latach 2020-2021.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama