Menu

Harry i Meghan bez ochrony. Kanada przestanie za nią płacić

Harry i Meghan bez ochrony. Kanada przestanie za nią płacić
Roczne koszty ochrony dla księcia i księżnej to 10-30 milionów dolarów. (Fot. Getty Images)
Kanadyjska Królewska Policja Konna (RCMP) przestanie wraz z końcem marca br. zapewniać ochronę dla księcia i księżnej Sussex, którzy przenieśli się do Kanady po rezygnacji ze statusu członków rodziny królewskiej - poinformowały wczoraj kanadyjskie media.
Reklama

W komunikacie biura ministra bezpieczeństwa publicznego Billa Blaira napisano, że "decyzja księcia i księżnej Sussex o wyborze Kanady jako czasowego miejsca zamieszkania postawiła nasz rząd wobec niezwykłego i bezprecedensowego splotu okoliczności". Wyjaśniono też, że Kanadyjska Królewska Policja Konna od początku współpracowała z policją brytyjską w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa książęcej pary.

Ze względu na szczególny status, jaki im przysługiwał w ramach kategorii "osób międzynarodowo chronionych" (Internationally Protected Persons), książę Harry i księżna Meghan byli od listopada 2019 r. objęci podczas swych pobytów w Kanadzie ochroną zapewnianą przez RCMP. Kategoria "osób międzynarodowo chronionych", to m.in. dyplomaci i oficjalni przedstawiciele rządów podczas oficjalnych wizyt w państwie goszczącym.

Kanadyjskie media cytowały szacunki, według których roczne koszty ochrony dla księcia i księżnej wynieść mogą od 10 do 30 mln dolarów.

Jak przypomniał publiczny nadawca CBC, według sondaży prowadzonych przez Angus Reid Institute i Leger, tylko jedna piąta Kanadyjczyków zaakceptowałaby sfinansowanie przez budżet państwa ochrony dla księcia i księżnej Sussex.

W styczniu br. książę Harry i księżna Meghan podjęli decyzję o ograniczeniu pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej i ogłosili, że będą dzielić czas między Wielką Brytanię a Amerykę Północną oraz samodzielnie się utrzymywać. 

W ubiegłym tygodniu w środę poinformowano, że Harry i Meghan formalnie zrezygnują ze statusu wyższych rangą członków brytyjskiej rodziny królewskiej oraz przestaną reprezentować królową z dniem 31 marca br. Książę Harry i księżna Meghan przestaną też używać marki "Sussex Royal".

Czytaj więcej:

Oficjalna strona Royal Family przekierowywała na stronę pornograficzną

Jest data ustąpienia Harry'ego i Meghan z zajmowanych ról w rodzinie królewskiej

Harry i Meghan na wiosnę stracą prawo do nazwy "Sussex Royal"

Książę Harry buntuje się przeciwko królowej Elżbiecie II

  Komentarze
  • Sda
   28 lutego, 10:15

   Prawidłowo popieram ta decyzje

  • 1234
   28 lutego, 15:09

   To nie są ludzie nauczeni wstawać do pracy!!
   Pokończy się wszystko to wrócą pod skrzydła królowej !! Takie jest moje zdanie nie życzę tego ale coś misie wydaje ze wcześniej lub później się rozwiodą

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama