Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Handel UK z UE spadł niemal o jedną piątą na skutek Brexitu

Handel UK z UE spadł niemal o jedną piątą na skutek Brexitu
Wielka Brytania straciła krocie na zmniejszonym handlu z UE, choć zrekompensowała to handlem z innymi krajami. (Fot. Getty Images)
Handel Wielkiej Brytanii z krajami UE jest o 16 proc. niższy, niż byłby, gdyby nie doszło do Brexitu - wynika z nowej analizy przygotowanej przez ośrodek analityczny Economic and Social Research Institute (ESRI).

Reklama
Reklama

Jak stwierdzono w nowym raporcie, brytyjski handel mocno ucierpiał na skutek wyjścia ze wspólnego rynku z UE. Oszacowane, że gdyby Wielka Brytania pozostała we Wspólnocie, wymiana handlowa byłaby wyższa o 16 proc.
 
Jeszcze bardziej ucierpiał z kolei handel UE z Wielką Brytanią. Jak wynika z tego samego raportu, unijny handel spał o 20 proc. na skutek utraty ważnego gospodarczego kraju.

Istniały obawy, że Brexit zagrozi pozycji Londynu jako światowej stolicy finansów. (Fot. Getty Images)

Eksperci zwrócili jednocześnie uwagę, że wpływ Brexitu na brytyjski handel - choć miał negatywne skutki - nie jest tak drastyczny, jeśli weźmie się pod uwagę otwarcie kraju na inne rynki na świecie. Pozwoliło to zrekompensować straty związane z wyjściem z UE i dziś wartość handlu jest taka sama, jak przed Brexitem. Byłaby jednak znacznie wyższa, gdyby kraj pozostał na wspólnym rynku.

Ośrodek ESRI zauważył także, że eksport towarów z Wielkiej Brytanii do krajów spoza UE rośnie bardzo powoli. Oszacowano, że biorąc pod uwagę obecny stan gospodarek w krajach UE, handel ze Wspólnotą hipotetycznie przyniósłby Zjednoczonemu Królestwu większe korzyści.

Peter Norris, przewodniczący grupy Virgin i współprzewodniczący grupy monitorującej Brexit, UK Trade and Business Commission, ocenił, że "odzyskanie utraconego handlu z Europą powinno być najwyższym priorytetem dla całego kraju, który wchodzi w recesję".

"Rząd może to zrobić, usuwając bariery w handlu, które stworzył Brexit" - wskazał.

Czytaj więcej:

"The Guardian": Pracownicy płacą nawet £2,5 tys. za możliwość pracy na roli w UK

Kontrole po Brexicie zmniejszają przepustowość londyńskiego terminalu Eurostar o jedną trzecią

Sieć Wetherspoon z £30 mln straty. "W kraju mnożą się złoczyńcy"

Nicola Sturgeon: Niepodległa Szkocja zachowa funta, ale z czasem będzie chciała mieć własną walutę

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.02.2023
  GBP 5.2838 złEUR 4.7079 złUSD 4.2803 złCHF 4.7147 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama