Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Half of young people in Poland want to work as an employee

Half of young people in Poland want to work as an employee
Wśród młodych dominuje wizja bezpiecznej pracy na etacie. (Fot. Getty Images)
Half of the young people surveyed imagine that they will be working full-time in the future, including 10 per cent in managerial roles, and 37 per cent would like to take up an independent form of employment, according to a study by the ‘THINK!’ foundation. The authors added that 24 per cent of respondents want to run their own business.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wynika z raportu "Aspiracje ludzi młodych odnośnie do ich przyszłej kariery zawodowej", połowa badanych respondentów (w wieku 18-30 lat) chciałoby w przyszłości pracować na etacie, 10 proc. aspiruje do stanowisk kierowniczych, natomiast 37 proc. preferuje niezależne formy zatrudnienia, w tym 13 proc. chciałoby pracować jako freelancerzy, natomiast 24 proc. zamierza założyć własną działalność. Wśród osób planujących prowadzić własną firmę - 2/3 badanych już ma pomysł na biznes.

Jeśli chodzi o branże, 21 proc. respondentów wskazała na pracę w handlu i usługach, 13 proc. na sektor informatyki i technologii, 12 proc. w dziedzinie zdrowia i medycyny, a 10 proc. w budownictwie i inżynierii.

Zdaniem autorów, młodzi ludzie oczekują satysfakcji z życia zawodowego, elastyczności działania, stabilności zatrudnienia oraz możliwości rozwoju zawodowego. Dla 20 proc. badanych ważna jest forma zatrudnienia, a połowa respondentów preferuje pracę zdalną. Wśród korzyści, jakich oczekują od pracy, w 21 proc. wskazało na dobre zarobki, a 18 proc. na możliwość rozwoju.

24 proc. badanych chce prowadzić własną firmę. (Fot. Getty Images)

Wśród umiejętności, które młodzi ludzie uważają za atrakcyjne na rynku pracy, 37 proc. z badanych wskazało umiejętności specjalistyczne, techniczne czy organizacyjne, natomiast 17 proc. możliwość ciągłego kształcenia i rozwoju, kompetencje personalne - 21 proc., a 12 proc. psychiczną odporność na stres.

Co trzeci respondent zadeklarował, że stale aktualizuje swoją wiedzę, a co 6 osoba uczy się języków programowania i wykorzystywania sztucznej inteligencji.

Badani zapytani o uczenia się umiejętności zawodowych wskazali: doświadczenie zdobyte w pracy (31 proc.), szkolenia stacjonarne (24 proc.) oraz zajęcia wyjaśniające zastosowanie wiedzy teoretycznej. Wśród problemów z nauką nowych umiejętności potrzebnych do pracy, co 9 uznała, że takich nie posiada. Co siódmy respondent wskazał na brak interakcji, jak również nudę i monotonię tradycyjnych zajęć.

W badaniu wskazano także na rozbieżność między teorią a praktyką (13 proc.) oraz konieczność zapamiętywania informacji bez faktycznego zrozumienia (12 proc.). W kwestii materiałów edukacyjnych, 55 proc. korzysta z internetu i pomocy online (np. filmy instruktażowe). Co 6 badany podkreślił znaczenie szkoleń i kursów - zarówno stacjonarnych, jak i tych online - dodali autorzy.

Wśród form zachęty do dodatkowej edukacji, co trzeci badany wskazał korzyści finansowe, np. podwyżka po skończeniu kursu, możliwość awansu lub lepsze warunki zatrudnienia (14 proc.), osobiste ambicje 13 proc, natomiast wsparcie organizacyjne od pracodawcy, np. dofinansowanie zadeklarowało 10 proc., a praktyczne zastosowanie zdobytych umiejętności w pracy dla 8 proc.

W przypadku prowadzenia własnego biznesu, 32 proc. zadeklarowało chęć zatrudniania pracowników, natomiast 28 proc. stawia na działalność jednoosobową, a 18 proc. chciałoby pracować w formie freelancera. Ankietowani zapytani o czynniki, które wpływają na sukces w prowadzeniu firmy, wskazali dobry pomysł na biznes (15 proc.), posiadanie odpowiedniego biznesplanu (5 proc.) oraz umiejętności zarządzania czasem i zasobami (11 proc.).

Istotna jest także znajomość rynku i branży (17 proc.), zdobycie kapitału początkowego (17 proc.) oraz ciągły rozwój własnych umiejętności i adaptacja do zmian na rynku - dodali autorzy.

Wśród kwestii charakteru przedsiębiorcy wskazali dyscyplinę i wytrwałość (16 proc.), zaangażowanie i poświęcenie (15 proc.) oraz innowacyjność i kreatywność (11 proc.) i odwagę wobec ryzyka (8 proc.).Autorzy dodali, że średni wiek osoby zakładającą własną działalność to ok. 35 lat.

W raporcie zwrócono uwagę, że wyniki w obecnym badaniu wskazują na nieduże zmiany w aspiracjach zawodowych młodych ludzi, w porównaniu z danymi z października 2022 r. Wtedy na rynku pracy widoczny był wpływ pandemii COVID-19, wojny w Ukrainie oraz "Polskiego ładu" (rządowe zmiany w systemie podatkowym - przyp. red.).

W porównaniu do ubiegłej edycji badania, odsetek zamierzających pracować wyłącznie na własny rachunek spadł z 37 proc. na 31 proc. - poinformowali autorzy.

W badaniu wzięło udział 1 246 dorosłych Polaków w wieku 18 do 24 lat (51 proc. badanych) oraz 25-30 lat (49 proc.).

Czytaj więcej:

Polacy spędzają w biurze 60 proc. czasu sprzed pandemii

Polacy są drugim po Grekach najdłużej pracującym narodem w UE

Polacy wybraliby czterodniowy tydzień pracy zamiast skrócenia godzin dnia pracy

Polski rynek pracy zaczyna przyciągać imigrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej

Polacy wyjeżdżają do pracy sezonowej głównie do Niemiec, Czech i Skandynawii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.06.2024
    GBP 5.1423 złEUR 4.3468 złUSD 4.0549 złCHF 4.5614 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement