Menu

Grenfell Tower przed pożarem. Przestronne mieszkanie można było wynająć za £2 tys. miesięcznie

Grenfell Tower przed pożarem. Przestronne mieszkanie można było wynająć za £2 tys. miesięcznie
Salon z widokiem na Londyn. (Fot. Evening Standard)
Grenfell Tower wybudowano w 1974 roku przez gminę Kensington&Chelsea, a zarządzanie obiektem powierzono lokalnemu Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation (KCTMO). Jak wyglądały mieszkania w odnowionym w ubiegłym roku budynku?
Reklama

Gigantyczny pożar w błyskawicznym tempie zajął 24-piętrowy blok w północnej części Kensington, pozbawiając życia przynajmniej 12 osób. Pożar pojawił się ok. 1:00 w nocy z wtorku na środę i prawdopodobnie zaczął się na trzecim lub czwartym piętrze. Poza 12 śmiertelnymi ofiarami, stan wielu osób pozostaje bardzo ciężki, a losy niektórych mieszkańców wieżowca wciąż pozostają nieznane. 

Jedna z dwóch sypialni. (Fot. Evening Standard)

W bloku znajdowało się w sumie 120 apartamentów. Większość z nich należała do gminy i miała charakter mieszkań socjalnych. Część znajdowała się jednak w rękach prywatnych, ponieważ KCTMO w przeszłości sprzedała niektóre mieszkania.

Przeprowadzona w ubiegłym roku modernizacja Grenfell Tower, która pochłonęła z kasy gminy rekordowe milion funtów, miała na celu nałożenie na budynek płyt izolacyjnych oraz wymianę okien. Niektórzy eksperci oceniają, że prawdziwym celem inwestycji nie była poprawa bezpieczeństwa i modernizacja budynku, a zwiększenie walorów estetycznych, aby lepiej wkomponowywał się on w znajdujące się nieopodal luksusowe inwestycje mieszkalne i nie obniżał prestiżu okolicy.

Jedno z mieszkań w Grenfell Tower można było wynająć pod koniec ubiegłego roku. Apartament z dwiema sypialniami kosztował £1,971 miesięcznie i znajdował się na 18. piętrze.

Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia. (Fot. Evening Standard)

Wewnątrz można było odnaleźć m.in. otwartą kuchnię połączoną z przestronnym salonem, dwie sypialnie, łazienkę i oddzielną toaletę. Osoba wystawiająca ogłoszenie informowała o licznych zaletach mieszkania. Wspominała m.in. bliskie sąsiedztwo stacji metra Latimer Road oraz fakt, że budynek jest świeżo po remoncie.

W brytyjskich sieciach społecznościowych trwa ożywiona dyskusja na temat zabezpieczeń przeciwpożarowych budynku. Na problem z ochroną tego typu wielokrotnie zwracano uwagę wcześniej. KCTMO w odpowiedzi nie dokonało jednak żadnych poprawek w zabezpieczeniach, a jedynie wystosowywało pisma sądowe do autorów bloga, który wytykał firmie brak odpowiedzialności.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama