Menu

Grecja zmienia zdanie. Jednak wpuści Polaków

Grecja zmienia zdanie. Jednak wpuści Polaków
Grecki minister turystyki zapewnił wczoraj, że kraj jest gotowy do przyjęcie latem turystów z całego świata. (Fot. Getty Images)
Od 15 czerwca Polacy będą mogli swobodnie podróżować do Grecji - poinformował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Jak wskazał, to efekt rozmów ambasady RP w Atenach z tamtejszym ministerstwem turystyki.
Reklama

Również grecki minister turystyki zapewnił wczoraj, że kraj jest gotowy do przyjęcia latem turystów z całego świata, zaś władze nadal będą monitorowały zagrożenia związane z koronawirusem tak, by wakacyjny wypoczynek był całkowicie bezpieczny.

"Każdy turysta jest mile widziany. To był bardzo stresujący dla wszystkich rok, teraz bardzo ważne jest uzupełnianie baterii. Ale oczywiście będziemy musieli poczekać na ekspertów, na organy międzynarodowe, aby powiedzieli, czy jest już całkiem bezpiecznie" - przekazał Harry Theoharis w wywiadzie dla Associated Press.

"Nie chcemy narażać ludzi, którzy nas odwiedzają; i, oczywiście, naszych obywateli" - dodał minister.

Rygorystyczna kwarantanna utrzymała skalę epidemii koronawirusa w Grecji na stosunkowo niskim poziomie. Według danych resortu zdrowia, na Covid-19 zmarło tylko 179 osób, zanotowano łącznie ponad 2 900 przypadków zakażenia. 11 chorych jest na intensywnej terapii.

Ograniczenia blokowania kraju zostały stopniowo złagodzone do tego stopnia, że życie prawie wróciło do normy. Grecja jest w dużym stopniu uzależniona od turystyki, która pomaga wzmocnić gospodarkę dopiero wychodzącą z trwającego dekadę kryzysu finansowego.

Władze kraju promują Grecję jako bezpieczne, atrakcyjne miejsce wakacyjnego wypoczynku, jedocześnie licząc, że turyści z zagranicy nie spowodują nowej fali epidemii.

Rząd opracował dwuetapowy sposób otwarcia kraju na turystykę zagraniczną. Od 15 czerwca goście zagraniczni będą przylatywać bezpośrednimi międzynarodowymi rejsami do Aten i do Salonik. Bezpośrednie loty międzynarodowe do portów regionalnych, w tym na greckie wyspy, wystartują 1 lipca.

W piątek greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że obywatele 29 państw będą od 15 czerwca zwolnieni z odbywania przy przyjeździe do Grecji obowiązkowej kwarantanny. Na liście nie było jednak m.in. Polski, Wielkiej Brytanii i Włoch. Ogłoszenie to ostro skrytykowały Włochy. "Być może było to nieporozumienie, że blokujemy całe kraje. Nie to chcieliśmy przekazać" - przyznał Theoharis.

"W rzeczywistości nie blokujemy krajów, jedynie niektóre lotniska. Lotniska w Rzymie, jak na razie, nie ma na liście bezpiecznych od koronawirusa portów lotniczych, sporządzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej. To pokazuje, że nie chodzi o konkretne paszporty lub narody" - oznajmił Theoharis.

Czytaj więcej:

Cypr pokryje koszty wakacji turystów, jeśli zachorują na Covid-19

Grecja otwiera granice, ale nie dla Polaków i Brytyjczyków

"Nieusprawiedliwione" zamykanie granic przed Włochami

Rząd UK "rozważa" złagodzenie zasad ws. 14-dniowej kwarantanny

  Komentarze
  • Xyz
   3 czerwca, 10:19

   Łaski nam nie robią , Portugalia , Hiszpania , Włochy nie robią problemu na lato , i pozatym jest o wiele taniej

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama