Menu

Godziny ćwiczeń zamiast kalorii? Lekarze w UK chcą zmian na opakowaniach

Godziny ćwiczeń zamiast kalorii? Lekarze w UK chcą zmian na opakowaniach
Odpowiednia prezentacja treści jest bardzo ważna, bo na jej podstawie podejmujemy decyzje związane z żywieniem. (Fot. Getty Images)
Lekarze zrzeszeni w Royal Society for Public Health zaapelowali o zmianę informacji na opakowaniach produktów spożywczych w Wielkiej Brytanii. Według ekspertów od zdrowia, zamiast podawania liczby kalorii, producent powinien umieszczać informację o czasie potrzebnym do ich spalenia.
Reklama

Royal Society for Public Health twierdzi, że posiada nowe dowody wskazujące na skuteczność proponowanego rozwiązania. Ich zdaniem, "właściwie podana informacja to najważniejszy czynnik promowania zdrowego stylu życia".

Lekarze podpierają się badaniami naukowców z Loughborough University, którzy wykazali, że zamiana podawania liczby kalorii na czas potrzebny do ich spalenia "ogólnie wpłynęła na mniej kaloryczną konsumpcję wśród badanych".

Te same badania wykazały, że ten sposób prezentacji "oszczędza" ok. 200 kcal dziennie, a więc równowartość np. półtorej puszki Coca-Coli.

Obecnie producenci żywności zobligowani są do podawania kaloryczności swoich produktów. (Fot. Getty Images)

Nowa forma etykietowania oznaczałaby, że mały batonik z mleczną czekoladą pokazałby 42 minuty marszu lub 22 minuty biegu, zamiast informacji o 229 kcal. Mała pizza zawierałaby z kolei informację, że do jej spalenia potrzeba aż 4 godzin wysiłku fizycznego.

"Jest to prosta strategia, którą producenci mogą łatwo umieścić na opakowaniach żywności lub w menu w restauracjach. Zdecydowanie może pomóc to ludziom w zmniejszeniu dziennego spożycia kalorii" - oceniła prof. Amanda Daley z Loughborough University.

Czytaj więcej:

W UK otyłość "wywołuje więcej przypadków niektórych nowotworów niż palenie"

UNICEF: Co trzecie dziecko poniżej 5. roku życia jest niedożywione

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama