Menu

Gminy w UK będą szukać właścicieli zabitych kotów

Gminy w UK będą szukać właścicieli zabitych kotów
Wielu mieszkańców UK dobrowolnie decyduje się na wszczepienie mikroczipów swoim kotom. Jedynie w przypadku psów jest to obowiązkowe. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie gminy otrzymają nakaz, aby sprawdzać każdego zabitego na ulicy kota pod kątem obecności mikroczipa. Ma to na celu zaoszczędzić cierpienia tysiącom właścicieli czworonogów, którzy często nie wiedzą, co stało się z ich zaginionym zwierzakiem.
Reklama

Obecnie prawo związane z zabitymi na ulicy kotami nie nakłada obowiązku sprawdzania mikroczipów. Kierowcy nie mają obowiązku zgłaszać incydentu, jeśli potrącą czworonoga, a pracownicy gmin muszą jedynie usunąć ciało z drogi i oddać je do specjalnego punktu utylizującego.

Brytyjscy posłowie zauważają, że obecnie wiele gmin na własną rękę informuje właścicieli zwierząt o śmierci ich podopiecznych w oparciu o dane z mikroczipów. Działanie to ma jednak charakter dobrowolny, a posłom zależy, aby praktyka ta była stosowana obowiązkowo w całym kraju.

Zwolennicy ustawy podkreślają, że wiele rodzin otrzyma w ten sposób szansę na dowiedzenie się, czy mają szanse na znalezienie zaginionego zwierzaka.

Poza nałożeniem obowiązku na pracowników gmin sprawdzania mikroczipa, zobowiązani byliby do tego także weterzynarze przed uśpieniem czworonoga.

Głosowanie nad ustawą Bill Pets odbędzie się 29 stycznia 2021 roku.

Czytaj więcej:

Szef BFTA do Johnsona: "Wzywam pana do zakazania sprzedaży futer. Teraz!"

Jak będzie wyglądać przewóz zwierząt domowych z Wielkiej Brytanii do krajów UE?

Naukowcy z UK: Dziesiątki gatunków zwierząt podatne na Covid-19

  Komentarze
  • KASIA
   26 października, 08:55

   i slusznie, kto mial kota to wie. Znika i czlowiek cierpi bo nie wie co sie stalo.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.11.2020
  GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł

  Sport


  Sport

  Reklama