Menu

Genewa wprowadza najwyższą minimalną płacę na świecie

Genewa wprowadza najwyższą minimalną płacę na świecie
Najgorzej opłacani mieszkańcy Genewy zarobią nie mniej niż 4 086 franków szwajcarskich miesięcznie (3 457 funtów). (Fot. Getty Images)
Światowa prasa komentuje dziś zaskakującą decyzję mieszkańców Genewy, którzy w większości zagłosowali za tym, aby na terenie miasta wprowadzić płacę minimalną. W wyniku głosowania, najgorzej opłacani pracownicy nie mogą zarabiać mniej niż 4 086 franków miesięcznie, co przekłada się na 3 457 funtów.
Reklama

Jak zauważają media, mieszkańcy Genewy dwukrotnie w ostatnich latach odrzucali pomysł wprowadzania płacy minimalnej - pierwszy raz w 2011 r. i drugi raz w 2014 r.

Tym razem propozycja ustawy o wynagrodzeniu minimalnym, którą zaproponowały związki zawodowe w porozumieniu z lewicowymi ugrupowaniami Szwajcarii, nieoczekiwanie spotkała się z aprobatą ponad 500 tys. osób uprawnionych do głosowania.

Zdaniem ekspertów, zmiana podejścia wynikać może ze wzrostu ubóstwa w wielu szwajcarskich miastach, które bezpośrednio łączy się z epidemią koronawirusa.

Nowa stawka godzinowa na poziomie 19,50 funta na godzinę to ponad dwukrotnie więcej niż w sąsiadującej Francji czy w Wielkiej Brytanii. Jest to również najwyższa minimalna stawka godzinowa na świecie. 
 

Czytaj więcej:

Już 557 pracowników londyńskiego transportu zarabia powyżej £100 tys. rocznie

Mieszkańcy Londynu coraz bogatsi. Reszta kraju daleko w tyle

"Rzeczpospolita": Czy podwyżka płacy wywoła zwolnienia?

  Komentarze
  • Maciek
   1 października, 18:38

   Angole myśleli że po brexicie taki raj będzie. Hihi😂

  • Ttt
   1 października, 21:44

   Nie przekladalabym płacy minimalnej w Genew na funty bądź inną walutę do porównania jakie to są pieniądze . Życie w Szwajcarii jest tak drogie, ze te pieniądze i tak zostaną wydane na życie codzienne.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Reklama