Menu

Gdzie Polakom żyje się najlepiej?

Gdzie Polakom żyje się najlepiej?
Fot. Thinkstock
Ponad połowa Polaków jest przekonana, że w niektórych regionach Polski mieszka się lepiej niż w innych. W takim razie gdzie są najlepsze miejsca do życia?
Reklama
W sondażu CBOS co trzeci badany przekonany o istnieniu lepszych do mieszkania regionów uważa, że należy do nich województwo mazowieckie, a co piąty uściślił, że chodzi o Warszawę i okolice.

Drugim najczęściej wskazywanym obszarem było woj. wielkopolskie (16 proc.), a 3 proc. mówiło konkretnie o Poznaniu. Dość często respondenci wymieniali również woj. pomorskie (10 proc.) i Trójmiasto (4 proc.), woj. śląskie (12 proc.) i Katowice (1 proc.), małopolskie (9 proc.) i Kraków (4 proc.) oraz dolnośląskie (9 proc.) i Wrocław (4 proc.). Dziesięć pozostałych województw oraz inne miasta wymieniano sporadycznie.

Co dwunasty ankietowany jest przekonany, że w Polsce są miejsca lepsze do mieszkania - precyzował, że chodzi o duże miasta i ich okolice. Trzech na stu za lepsze miejsce uważało zachód kraju, góry lub rejony nadmorskie. Niektórzy respondenci mówili o terenach uprzemysłowionych, rozwiniętych ekonomicznie (2 proc.).

Niezależnie od miejsca zamieszkania, badani wskazywali najczęściej na Region Centralny jako miejsce do mieszkania lepsze niż inne (przynajmniej połowa mieszkańców wszystkich regionów).

Jak informuje CBOS, kryteria stosowane przez badanych są przede wszystkim natury ekonomicznej. Pytani o uzasadnienie wskazania tych a nie innych regionów, mówili o możliwości znalezienia pracy (52 proc.). Co czwarty (25 proc.) wskazywał na warunki pracy, różnice w zarobkach, ale także na możliwość rozwoju zawodowego.

Trzecim spośród najczęściej pojawiających się uzasadnień były różnice w poziomie rozwoju gospodarczego między regionami. Około 10 proc. badanych wskazywało na walory przyrodnicze, a także na różnice w warunkach życia. Co siedemnasty ankietowany mówił o lepszej infrastrukturze we
wskazywanych przez siebie regionach, o różnicach w dostępie do kultury i edukacji oraz ogólnie o lepszych perspektywach i możliwościach.

Ponad połowa Polaków (58 proc.) uważa, że w kraju są regiony, które można uznać za gorsze od innych dla mieszkańców. Blisko co czwarty badany przekonany, że w niektórych regionach mieszkać jest gorzej, wyjaśnia, że chodzi mu o wschodnią Polskę. Niezależnie od tych, tak ogólnie sformułowanych wskazań, 14 proc. stwierdziło, że jest to województwo podlaskie, 5 proc. wymieniło Suwalszczyznę i 4 proc. Białostocczyznę.

Zdecydowana większość Polaków (89 proc.) jest jednak zadowolona, że mieszka w tym, a nie innym regionie. Tylko co jedenasty jest niezadowolony z mieszkania w określonym województwie.
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama