Menu

"Gazeta Wyborcza": Polska to nie jest kraj dla matek

"Gazeta Wyborcza": Polska to nie jest kraj dla matek
Ponad 75 proc. niepracujących i nieposzukujących pracy kobiet jako powód pozostania w domu podaje opiekę nad dziećmi i inne obowiązki rodzinne. (Fot. Getty Images)
Dwie na trzy gminy w Polsce nie dysponują żadnymi miejscami opieki nad dziećmi do 3. roku życia; 77 proc. Polaków uważa, że zadaniem kobiety jest praca w domu i opieka nad dziećmi - czytamy w weekendowym wydaniu 'Gazety Wyborczej'.
Reklama

"Aktywność zawodowa kobiet w Polsce - czyli udział pracujących lub aktywnie poszukujących pracy w wieku 15-64 lata w populacji - według danych Eurostatu należy do najniższych w Europie: w 2018 r. wyniosła 63 proc." - pisze gazeta. Za nami są tylko Chorwacja (62 proc.), Grecja (60 proc.), Rumunia (58 proc.) i Włochy (56 proc.). Z kolei największy udział aktywnych zawodowo kobiet jest w Islandii (aż 85 proc.) Szwecji (81 proc.) i Szwajcarii (80 proc.).

Jak zaznacza "GW", aż 53 proc. kobiet, które pracują lub szukają pracy, ma wyższe wykształcenie. "Najczęściej bierne zawodowo pozostają gorzej wykształcone mieszkanki wsi i małych miasteczek" - dodaje dziennik. Podczas gdy w Unii Europejskiej pracuje lub szuka pracy 60 proc. kobiet ze wsi i małych miejscowości - wskazuje "GW" - to w Polsce tylko 40 proc. "Z kolei 37 proc. biernych zawodowo kobiet w wieku 25-49 lat chciałoby pracować, ale nie szuka pracy" - czytamy.

Według gazety, ponad 75 proc. niepracujących i nieposzukujących pracy kobiet jako powód pozostania w domu podaje opiekę nad dziećmi i inne obowiązki rodzinne. "Dla porównania, w Szwecji odpowiedziało tak tylko 18 proc.". "Nic dziwnego, zaledwie co 10. polskie dziecko do 3. roku życia ma szansę na miejsce w żłobku, a w dwóch trzecich polskich gmin miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi nie ma wcale" - pisze dziennik.

77 proc. Polaków uważa, że zadaniem kobiety jest praca w domu i opieka nad dziećmi... (Fot. Getty Images)

"GW" zwraca uwagę, iż przekonanie, że najważniejszym zadaniem jest kobiety jest opieka nad domem i rodziną "wciąż pozostaje silne: uważa tak aż 77 proc. Polaków i Polek, przy unijnej średniej wynoszącej 44 proc. oraz 14 proc. osób o takim poglądzie w Danii i 11 proc. w Szwecji".

Nie jest tak, że kobiety z rynku pracy wycofują się tym częściej, im więcej mają potomstwa - podkreśla gazeta. Matki trojga i większej liczby dzieci pracują bowiem częściej niż najczęściej przechodzące do bierności zawodowej kobiety z dwojgiem dzieci - zwłaszcza jeśli jedno z nich ma mniej niż sześć lat.

Gazeta dodaje, że obszarem, w którym Polska "ponosi największą klęskę, jest zatrudnienie kobiet po 50. roku życia". "Wśród kobiet pomiędzy 50. a 59. rokiem życia pracuje albo szuka pracy tylko co druga kobieta - aż połowa korzysta bowiem ze świadczeń przedemerytalnych" - czytamy. 

  Komentarze
  • Wojtek
   18 stycznia, 19:22

   Gazeta Wyborcza jest antypolska!

  • Normalny Polak
   18 stycznia, 19:28

   Ogolnie to to i tak "GoWno" ma wileki problem ze wszystkim co polskie.

  • Żulisław
   18 stycznia, 20:36

   Raz w zyciu sie zgadzam z wyborczą choć z drugiej strony nie ma matek z pontonów dzieki temu

  • X
   18 stycznia, 21:28

   Kobiety w Polsce po prostu "zbijają bąki" bo wygodnie się żyje za zasiłki i pieniądze z roxy i showupa, alimenty i 500+.
   Mężczyźni w Pl najkrócej żyją w europie taki tutaj trudny kraj

  • Gosc
   18 stycznia, 22:26

   Kolejna manipulacja lewicy. Mamy sie wstydzic przed postepowo zdegenerowanym przez marksizm zachodem, och jacy "zacofani" jestesmy, bo uwazamy ze zadaniem matki jest opiekowac sie dziecmi. Przeciez to asurd to co sugeruje ten artykul. Zachod jest bardziej zaawansowanyw rozkladzie spoleczenstwa i tyle. Odpowiedzialny za ten celowy rozklad jest marksizm antykulturowy.

  • CoolPopsicle
   19 stycznia, 02:35

   wnioski pochopne. W kraju w którym płaci się kobietom za rodzenie dzieci istnieje pewien odsetek kobiet które to wykorzystają. Dlaczego tyle? dlaczego niby nie jest to kraj dla macierzyństwa jeśli obecny przaśno-religijny nacjonalizm za to płaci? z tych "statystyk" możnaby wysnuć dowolne wnioski.
   Jest jakaś statystyczna korelacja ze stopniem religijności? poziomem wykształcenia? Rozkładem geograficznym? wagą? dzietnością rodziców? kolorem oczu?

   Raczej typowa teza ideologi equality of outcomes, wg której w NBA za mało pigmejów jest...

  • ....,,
   19 stycznia, 04:31

   ja lubie zawsze jak chodzi o tego typu sprawy jak wlasnie chocby na przyklad opieka nad potomstwem podgladac swiat zwierzat, bo tak naprawde do 2-3 roku zycia to nic nas od zwierzat nie rozni. i jak tak sie przyjrzec jak sprawy sie maja u wiekszosci zwierzat, to okazuje sie, ze to osobnik zenski z reguly w pojedynke (lub niekiedy z partnerem) opiekuje sie do pewnego etapu zycia mlodymi. przykladowo u kota usamodzielnienie nastepuje juz po roku. a zatem jako narod jestesmy pod tym wzgledem "normalniejsi" i z pewnoscia bardziej bliscy naturze

  • Jasiek
   19 stycznia, 05:55

   Matki w Polsce maja lepsze warunki aniżeli w Anglii moim zdaniem. Urlop macierzyński, opieka położnicza, ceny żłobków i przedszkoli. Co co tak hejtuja 500+ w większości zapewne nie maja małych dzieci albo zazdroszczą ze gdy oni mieli małe dziecię tegoż 500+ nie było. Jeśli ktoś myśli ze 500 złoty i rodzenie dzieci jest receptą na łatwe i leniwe życie jest po prostu debilem i ignorantem.

  • Ogrodnik
   19 stycznia, 11:47

   Porównanie Polski do Szwecji... Ile lat Szwecja była pod zaborami, okupacją i w systemie komunistycznym... Czy żądził tam Tusk i wyjechało za pracą DWA MILiONY ludzi w wieku produkcyjnym... Pozdrawiam.

  • THC
   19 stycznia, 14:12

   A ile po 500+ wrocilo do polski... z torba w krate! heu hue hue ;D

  • Adi
   20 stycznia, 11:17

   to może zasrana Wyborcza pokażę mi w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Ausrii pracującą muzułmankę ??? A jest ich jakieś 30mln razem w tych krajach!! Doskonale znam sytuację w Wielkiej Brytanii i Holandii i wiem,że wyborcza to takie zwykłe kłamliwe gówno!! zapraszam matki noworodków z Pl do tych krajów, niech się same przekonają jak to 'super' jest na zachodzie! Wyborczą to gówno śmierdzące!!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama