Menu

Francuzi mają problem z alkoholem

Francuzi mają problem z alkoholem
Po alkohol sięgają młodzi ludzie, dla których jest on rodzajem środka odurzającego. (Fot. Getty Images)
Jedna czwarta Francuzów spożywa za dużo alkoholu - ostrzega francuskie ministerstwo zdrowia, powołując się na badanie przeprowadzone na zlecenie resortu na temat spożywania alkoholu w poszczególnych regionach kraju.
Reklama

Z najnowszego opracowania wynika, że roczna konsumpcja alkoholu we Francji pozostaje na stałym poziomie około 11,7 litra w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wzrasta jednak liczba Francuzów pijących duże ilości trunków alkoholowych okazjonalnie oraz tych, którzy po alkohol sięgają codziennie.

"Dane pokazują, że po alkohol sięgają młodzi ludzie, dla których jest on rodzajem środka odurzającego" - ostrzega prezes Francuskiej Federacji ds. Uzależnień Amine Benyamina na łamach dziennika "Le Figaro". Dodaje, że akceptowalnym modelem we Francji jest picie dwóch kieliszków wina dziennie, co - jak podkreśla - już może prowadzić do uzależnienia.

Codziennie alkohol spożywa 5,2-12,6 proc. Francuzów.  Średnio około 30 proc. Francuzów w wieku 18-75 lat sięga co tydzień po wino. Piwo przynajmniej raz w tygodniu pije, w zależności od regionu zamieszkania, od 13,6 do 23,3 proc. Francuzów.

Piwo przynajmniej raz w tygodniu pije, w zależności od regionu zamieszkania, od 13,6 do 23,3 proc. Francuzów. (Fot. Getty Images)

Do spożywania alkoholi mocnych raz w tygodniu przyznaje się 7-15,2 proc. badanych mieszkańców. Mocne trunki preferują mieszkańcy północno-zachodniej Francji - Bretanii, Normandii - oraz Kraju Loary oraz Gwadelupy, Martyniki, Gujany i Reunionu. Trzy piąte mieszkańców Bretanii deklaruje, że upija się przynajmniej trzy razy w miesiącu.

W regionie Hauts-de-France na północy kraju odnotowuje się najwięcej zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu. W zależności od regionu wskaźnik interwencji pogotowia ratunkowego związanych z konsumpcją alkoholu wynosi 3,5-0,8 proc. wszystkich interwencji, najwięcej w Bretanii.

Niskie spożycie alkoholu w skali całego kraju odnotowano w regionie stołecznym Ile-de-France, obejmującym Paryż, gdzie codzienne spożycie alkoholu deklaruje 7,1 proc. mieszkańców.

Czytaj więcej:

Polacy piją więcej. Częściej sięgają po luksusowe trunki

Dzieci dostały cukierki z wódką i portretem Putina

"Rzeczpospolita": Pijani wracają na polskie drogi

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama