Menu

Francja tuż przed twardym lockdownem? "Mamy ostatnią szansę"

Francja tuż przed twardym lockdownem? "Mamy ostatnią szansę"
Nie jest wykluczone, ze Francja pójdzie w najbliższych dniach śladem Wielkiej Brytanii. Na zdjęciu opustoszała ulica Paryża. (Fot. Getty Images)
Francja będzie musiała zastosować ścisły lockdown, podobny do wprowadzonego już w Irlandii i Wielkiej Brytanii, jeśli nie uda się powstrzymać bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa - przekazał dzisiaj francuski epidemiolog i doradca rządu ds. pandemii prof. Arnaud Fontanet.
Reklama

"Mamy ostatnią szansę", żeby uniknąć ponownej kwarantanny - zaznaczył Fontanet. Według niego, rząd stara się wyważyć między lockdownem a życiem gospodarczym i społecznym. "To, co rząd stara się zrobić, to zobaczyć, czy środki, które przypominają lockdown, ale pozwalają na trochę życia gospodarczego i społecznego, zdołają kontrolować postęp rozprzestrzeniania się bardziej zakaźnego wariantu. To jest ostatnia szansa" - ocenił.

Fontanet wskazał, że sposób transmisji wirusa nie zmienił się, więc środki dotyczące dystansu społecznego są skuteczne, "ale trzeba będzie być bardziej rygorystycznym w ich stosowaniu". Jak dodał, w transporcie nie ma wzrostu transmisji, jeśli ściśle stosuje się ograniczenia.

Członek rady naukowej, która doradza rządowi w sprawie polityki dotyczącej walki z Covid-19, przyznał, że obecnie we francuskiej służbie zdrowia panuje "bardzo napięta sytuacja - personel szpitalny jest wyczerpany".

W związku z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił na początku stycznia wprowadzenie w trybie natychmiastowym kolejnego lockdownu w Anglii; przywrócony został m.in. zakaz wychodzenia z domów bez uzasadnionego powodu. Johnson nie powiedział, do kiedy będą obowiązywać ogłoszone restrykcje, a jedynie wyraził nadzieje, że będzie je można poluzować w połowie lutego.

Również na początku stycznia lockdown na całym terytorium, z wyjątkiem wysp, ogłosiła szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon. W Walii zaczął się on już pod koniec grudnia. Ponieważ ochrona zdrowia jest kompetencją zdecentralizowaną, decyzje brytyjskiego rządu odnoszą się tylko do Anglii; za ochronę zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odpowiadają tamtejsze rządy.

W związku z nową odmianą koronawirusa także w Irlandii przywrócono z końcem grudnia najwyższy, piąty poziom restrykcji, co oznacza kolejny lockdown, który potrwa co najmniej do 31 stycznia. 

Czytaj więcej:

Francja: Granica z Wielką Brytanią pozostanie zamknięta do odwołania

Francja niechętnie odnosi się do paszportu szczepionkowego UE

Francja: Władze zalecają unikanie stosowania masek domowej roboty

WHO: Brytyjski wariant wirusa już w co najmniej 60 krajach

Portugalia zawiesza połączenia lotnicze z Wielką Brytanią

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.03.2021
  GBP 5.240 złEUR 4.523 złUSD 3.757 złCHF 4.121 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama