Menu

Francja: Zagrożenie terroryzmem "wciąż co najmniej wysokie"

Francja: Zagrożenie terroryzmem "wciąż co najmniej wysokie"
Od 2003 roku francuska policja zapobiegła w sumie 59 atakom terrorystycznym. (Fot. Getty Images)
Minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner oświadczył dzisiaj, że zagrożenie terroryzmem wciąż jest w kraju wysokie lub bardzo wysokie. Dodał, że od początku roku we Francji udaremniono trzy zamachy terrorystyczne.
Reklama

Szef MSW wypowiadał się w radiu France Inter, komentując czwartkowy atak w paryskiej prefekturze, gdzie funkcjonariusz zamordował nożem czworo innych pracowników. Mężczyzna został zastrzelony przez innego policjanta.

Po zdarzeniu opozycja domaga się dymisji Castanera. Ten jednak dziś ponownie podkreślił, że nie ma w planach rezygnacji z urzędu, choć przyznał, że nie wykorzystano okazji, by zapobiec ubiegłotygodniowemu atakowi.

Castaner poinformował też, że od 2003 roku francuska policja zapobiegła w sumie 59 atakom terrorystycznym, w tym trzem w roku bieżącym.

Po czwartkowym ataku opozycja domaga się dymisji Castanera. (Fot. Getty Images)

Sprawcą ataku w prefekturze był 45-letni Mickael Harpon. Mężczyzna urodził się na francuskiej wyspie Martynika i od 2003 roku pracował w dyrekcji wywiadu prefektury policji DRPP.

Przed ok. 10 laty przeszedł na islam. Śledztwo ujawniło już oznaki "utajonej radykalizacji" tego nożownika oraz "kontakty między napastnikiem a kilkoma osobami, które prawdopodobnie należą do islamistycznego ruchu salafitów".

Castaner dziś informował, że śledczy obecnie weryfikują, czy napastnik miał wspólników lub czy należał do jakiejś organizacji. Minister podkreślił jednocześnie, że na razie nic na to nie wskazuje.

Agencja EFE zauważa, że od 2015 roku z francuskiej policji ze względu na podejrzenia o radykalizację usunięto około 20 osób, ale w przypadku Harpona nie było takich przypuszczeń. Po czwartkowym ataku premier Edouard Philippe zapowiedział inspekcje w paryskiej prefekturze policji oraz w służbach odpowiedzialnych za walkę z terroryzmem. 

 

Czytaj więcej:

Prokuratura wykryła oznaki radykalizacji nożownika z Paryża

Atak nożownika w Paryżu: Śledztwo przejęła prokuratura antyterrorystyczna

Paryż: Atak nożownika na policjantów. 4 osoby nie żyją

Paryż: Ponad 20 tys. policjantów protestowało przeciw trudnym warunkom pracy

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama