Menu

Francja: Wielkanoc, Ramadan oraz święta żydowskie bez zgromadzeń

Francja: Wielkanoc, Ramadan oraz święta żydowskie bez zgromadzeń
Tegoroczne święta odbędą się bez zgromadzeń i procesji. Na zdjęciu: Ubiegłoroczna, tradycyjna procesja chrześcijańska z okazji Wielkanocy w Perpignan. (Fot. Getty Images)
Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wideokonferencji z przedstawicielami najważniejszych religii poinformował, że Wielkanoc, początek Ramadanu oraz święta żydowskie muszą odbyć się w tym roku bez organizowania zgromadzeń. Przedstawiciele wszystkich religii zgodnie przyznali, że należy zmienić organizację tegorocznych świąt.
Reklama

Chrześcijański Wielki Tydzień i Wielkanoc przypadają między 6 a 13 kwietnia, obchody żydowskiej Paschy będą odbywać się od 9 do 16 kwietnia, a muzułmański Ramadan rozpocznie się 24 kwietnia.

"Wszystkie święta religijne przypadające w kwietniu, biorąc pod uwagę obecną sytuację, nie mogą być organizowane tak, jak to zwykle się dzieje" – oznajmił po spotkaniu przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (CFCM) Mohammed Moussaoui.

"Święta nie będą przeżywane jak zwykle. Istnieje możliwość ich wirtualnego celebrowania" – oznajmił przewodniczący Federacji Protestantów Francji François Clavairoly.

Prezydent Francji odbył telekonferencję z przedstawicielami trzech religii. (Fot. Getty Images)

Pałac Elizejski poinformował, że prezydent poprosił autorytety religijne o "przygotowanie się do świętowania tych ważnych świąt w inny sposób".

Według Pałacu Elizejskiego, uczestnicy spotkania z prezydentem zgodzili się na utworzenie grupy wsparcia dla osób odizolowanych lub pozbawionych środków do życia. Stowarzyszenia religijne mają również organizować infolinie wsparcia moralnego i duchowego. Prezydent poprosił ministerstwo spraw wewnętrznych o propozycję w kwestiach organizacyjnych w tej sprawie.

Czytaj więcej:

Koronawirus we Francji: Brakuje rąk do pracy w rolnictwie

Francja: Parlament przyjął ustawę o dwumiesięcznym stanie zagrożenia epidemicznego

  Komentarze
  • MAREK
   24 marca, 09:59

   A jak poswiecic jajka przez internet??????????

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama