Menu

Francja: Szefowa KE w "Le Monde" chwali Polaków za solidarność z Włochami

Francja: Szefowa KE w "Le Monde" chwali Polaków za solidarność z Włochami
"Wobec pandemii Europa musi być zjednoczona jak jeden mąż" - przypomina Ursula von der Leyen. (Fot. Getty Images)
W dzisiejszym numerze dziennika 'Le Monde' przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznaje, że UE została początkowo zdestabilizowana epidemią, ale obecnie wraca do siebie. Dodaje, że kluczem do uzdrowienia Europy jest solidarność, jak np. polskich lekarzy we Włoszech.
Reklama

"Wobec pandemii Europa musi być zjednoczona jak jeden mąż i przygotowana na potężne inwestycje i masywny budżet, gdy opadnie zagrożenie zarazy" – wzywa w tekście opublikowanym na łamach francuskiego dziennika przewodnicząca Komisji. Podkreśla przy tym, że solidarność jest sercem Europy i to ona "pozwoli jej się odrodzić".

Europa – pisze von der Leyen – jednoczy swe siły, by "wspólnie zrobić to, czego nikt spośród nas nie byłby w stanie zrobić sam".

Niemka wymienia najnowsze decyzje europejskie, w tym tę dotyczącą poluzowania zasad dyscypliny fiskalnej i zakazy pomocy państwa, co umożliwiło państwom UE przeznaczenie 2,8 biliona euro do walki z kryzysem, "więcej niż gdziekolwiek na świecie". Nowa inicjatywa, na którą UE przeznacza 100 miliardów euro, zwana "SURE" pomoże pracownikom zachować pracę i wynagrodzenie, a firmom przetrwać kryzys - zapowiada Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji twierdzi, że UE nie zadawala się połowicznymi krokami i wzywa do "masowych inwestycji w formie planu Marshalla". W tym celu – zaznacza – konieczny jest "solidny budżet Unii".

"Wielkie sumy wydawane dzisiaj po to, by uniknąć jeszcze większej katastrofy, są inwestycją w przyszłą ochronę" – tłumaczy.

Te inwestycje powinny objąć, jak pisze, innowacyjne badania naukowe, cyfryzację, odnawialne źródła energii, gospodarkę cyrkularną i przyszłościowe środki transportu.

Najważniejsza jest jednak – stwierdza z naciskiem Ursula von der Leyen – wola wspólnej przyszłości, w której każdy jest solidarny z innymi.

"Przykłady takiej solidarności to polscy lekarze, którzy jadą do Włoch i Czesi, którzy wysyłają miliony masek do Hiszpanii i innych krajów" – pisze przewodnicząca Komisji, wyrażając przekonanie, że "każdy taki akt solidarności, pozwala powoli zdrowieć Europie", która "niedługo znów stanie na nogi". 

Czytaj więcej:

Strona internetowa KE obala mity o koronawirusie

Komisja Europejska: 100 mld euro na ochronę przed zwolnieniami

Będzie specjalna sesja UE po świętach. "Demokracja nadal funkcjonuje"

  Komentarze
  • Wujek dobra rada
   4 kwietnia, 20:40

   Polacy jak zawsze na pierwszej lini frontu,tam gdzie dzieje się ludzka krzywda tam Polacy się jednoczą,w życiu codziennym sąsiad sąsiadowi wilkiem,lecz w ogólnoludzkiej tragedii solidarność ,dlatego tak ważne jest dla miłościwie nam panujących żebyśmy byli wciąż skłóceni,bo to jedyny klucz do utrzymania władzy przez postkomuchów POPIS .Dzisiejsza sytuacja udowodniła,że Elyty brukselskie są bezradne jak dziecko we mgle,każdy radzi sobie na własną rękę.

  • Edna
   4 kwietnia, 21:26

   :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama