Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francja: Rosyjscy szpiedzy wykorzystują popularną stronę ogłoszeniową do werbowania współpracowników

Francja: Rosyjscy szpiedzy wykorzystują popularną stronę ogłoszeniową do werbowania współpracowników
Studenci muszą być świadomi ryzyka manipulacji ze strony głównych obcych mocarstw. (Fot. Getty Images)
Rosyjscy szpiedzy wykorzystują popularną francuską stronę z ogłoszeniami Leboncoin do werbowania współpracowników i pozyskiwania informacji od studentów i młodych ekspertów z różnych dziedzin – ostrzega francuska Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI).
Reklama
Reklama

Według DGSI rosyjscy szpiedzy działają zgodnie z ugruntowanym modus operandi: udając konsultantów lub biznesmenów chcących brać prywatne lekcje od młodych absolwentów (inżynierów, ekonomistów itp.) oraz studentów, potrafią wydobyć od nich szczegółowe, czasem poufne informacje.

Młodzi specjaliści za coraz lepsze wynagrodzenie uzyskują dla zagranicznego wywiadu rosyjskiego dostęp do źródeł informacji, raportów i specjalistów.

"Nie zostawaj sam na sam z profesjonalistą od manipulacji" - brzmi ostrzeżenie DGSI wystosowane do młodych Francuzów po piątkowej publikacji dziennika "Le Monde" na temat reaktywowania przez Moskwę siatki szpiegowskiej w Europie.

"Szpiegostwo występuje niestety nie tylko w kinie" - dodają służby wywiadowcze, które, jak podaje stacja BFM TV, zidentyfikowało już 12 przypadków werbowania specjalistów poprzez Leboncoin.

Rosyjscy szpiedzy wykorzystują francuskich studentów i młodych ekspertów z różnych dziedzin do zdobywania poufnych informacji. (Fot. Getty Images)

Relacja nawiązana między nauczycielem a uczniem wydaje się początkowo banalna – analizują eksperci, a szpiegów można zidentyfikować dzięki pewnym sygnałom: zazwyczaj umawiają się na spotkanie w miejscu publicznym i bardzo trudno jest się z nimi skontaktować telefonicznie lub pocztą, płacą tylko gotówką i starają się zaprzyjaźnić.

"Szpiedzy namierzają często zagranicznych analityków i studentów" – zauważa dyrektor ds. badań we francuskim Centrum Badań Wywiadu Alain Rodier.

"Najpierw skupiają się na uniwersytetach i tematach, które ich interesują. Kontaktują się z pewną liczbą osób, a następnie skupiają się na kilku z nich. To są bardzo stare praktyki" – wskazuje z kolei konsultant ds. obrony stacji BFMTV Jerome Pellistrandi.

"Studenci Grandes Ecoles (grupy prestiżowych uczelni wyższych we Francji - przyp. red.) muszą być świadomi ryzyka manipulacji ze strony głównych obcych mocarstw" - podkreśla politolog i redaktor naczelny rosyjskiej edycji francuskiego pisma "National Defense Review" Olivier Vedrine.

Czytaj więcej:

Media: Na lotnisku Gatwick zatrzymano rosyjskiego szpiega

"Spiegel": Rosyjscy szpiedzy i hakerzy infiltrują Niemcy i Zachód

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.02.2023
  GBP 5.2838 złEUR 4.7079 złUSD 4.2803 złCHF 4.7147 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama