Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francja: Nie będziemy zakładnikami polityki wewnętrznej UK

Francja: Nie będziemy zakładnikami polityki wewnętrznej UK
Francuskie Calais stało się najważniejszym punktem przerzutowym migrantów do Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin oznajmił wczoraj, że jego kraj gotów jest podjąć poważną dyskusję z rządem Wielkiej Brytanii o nielegalnej migracji. Zaznaczył jednak, że Paryż nie zamierza być zakładnikiem wewnętrznej polityki brytyjskich władz.

Reklama
Reklama

"Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, ale nie opuściła świata. Musimy razem poważnie podchodzić do kwestii migracji, unikając przy tym bycia zakładnikiem brytyjskiej polityki wewnętrznej" - ocenił Darmanin po spotkaniu z szefami MSW Belgii, Niemiec i Holandii w Calais na północy Francji.

Odpowiedzialnością za nasilenie kryzysu migracyjnego obarczył Wielką Brytanię. "Powodem przybywania migrantów do Calais, Dunkierki i całej północnej Francji jest atrakcyjność brytyjskiego rynku pracy, który oferuje pracę bez żadnej identyfikacji. Wielka Brytania musi wziąć za to odpowiedzialność i ograniczyć atrakcyjność swojego rynku" - oświadczył Darmanin.

Relacje obu państw pogorszyło zatonięcie w środę łodzi z migrantami w kanale La Manche, w wyniku którego śmierć poniosło 27 osób. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w liście do prezydenta Francji Emmanuela Macrona przedstawił pięć kroków, które - jego zdaniem - powstrzymałyby migrantów przed próbami nielegalnego pokonywania La Manche. Największe oburzenie we Francji wywołała propozycja odsyłania do kraju osób, które w nielegalny sposób przedostały się do Wielkiej Brytanii.

Szef francuskiego MSW Gerald Darmanin (na zdjęciu) wezwał brytyjski rząd do wprowadzenia zmian w prawie pracy. (Fot. Getty Images)

Francja w odpowiedzi na pismo odwołała zaproszenie dla brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Priti Patel na spotkanie.

W czwartek Patel podkreśliła konieczność współpracy z innymi krajami, zwłaszcza z Francją, aby rozwiązać kryzys związany z przedostawaniem się nielegalnych imigrantów przez oddzielający kraje kanał. Poinformowała, że ponownie zaproponowała Francji zorganizowanie wspólnych patroli na wodach La Manche oraz na francuskim brzegu.

Brytyjski rząd wskazuje, że za rosnącą skalą nielegalnej imigracji przez La Manche stoją gangi przemytnicze, i zarzuca Francji, że ta nie podejmuje wystarczających działań, by zatrzymywać ludzi wsiadających do łodzi.

Brytyjski rząd poinformował, że w bieżącym roku udaremniono przeprawy ponad 20 tys. osób, a władze brytyjskie zlikwidowały 17 zorganizowanych grup przestępczych, doprowadziły do ponad 400 aresztowań i 65 wyroków skazujących.

Czytaj więcej:

Priti Patel: Nie ma możliwości szybkiego rozwiązania kryzysu migracyjnego

Francja odwołała zaproszenie dla Priti Patel na spotkanie ws. migracji

  Komentarze
  • Rozjemca
   29 listopada 2021, 13:31

   Francja powinna się nimi zająć.....

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama