Menu

Formuła 1: Lauda zostanie pochowany w kombinezonie wyścigowym

Formuła 1: Lauda zostanie pochowany w kombinezonie wyścigowym
Pogrzeb legendy F1 odbędzie się w środę 29 maja w Wiedniu. (Fot. Getty Images)
Niki Lauda, wybitny austriacki kierowca wyścigowy, który zmarł w poniedziałek, zostanie pochowany w kombinezonie wyścigowym. Do trumny zostanie włożony także kask, który Lauda używał w trakcie kariery sportowej - ujawnił portal internetowy nachrichten.at.
Reklama

Pogrzeb odbędzie się w środę 29 maja. Msza żałobna zostanie odprawiona w wiedeńskiej Katedrze Św. Szczepana o godz. 13. Weźmie w niej udział około 300 osób, wśród nich będą znani byli i obecni kierowcy wyścigowi, politycy, sportowcy, przyjaciele zmarłego, m.in. Arnold Schwarzenegger.

Lauda zostanie pochowany na jednym z wiedeńskich cmentarzy, w samym pogrzebie uczestniczyć będzie już tylko najbliższa rodzina.

Trzykrotny mistrz świata F1 (1975, 1977, 1984) w sierpniu ubiegłego roku przeszedł zabieg przeszczepu płuc, a w styczniu tego roku trafił do szpitala z powodu ciężkiej grypy. Ostatnio miał poważne problemy z nerkami. Zmarł w klinice uniwersyteckiej w Zurychu otoczony najbliższą rodziną.

Lauda jako kierowca Ferrari w 1975 i 1977 zdobył tytuł mistrzowski, a po raz trzeci w 1984 roku w barwach McLarena. W 1976 roku uczestniczył w bardzo poważnym wypadku, został wówczas dotkliwie poparzony, uszkodził sobie również płuca. Po sześciu tygodniach wrócił do rywalizacji. Karierę zakończył w 1985 roku.

W późniejszych latach, w konsekwencji wspomnianego wypadku, miał dwie transplantacje nerki - w 1997 i 2005 roku.

W 2013 roku powstał film pt. "Wyścig", opowiadający historię słynnej rywalizacji pomiędzy Laudą i Brytyjczykiem Jamesem Huntem.

Ostatnio pracował w startującym w Formule 1 teamie Mercedes GP, gdzie pełnił funkcję dyrektora sportowego.

W niedzielę przed startem wyścigu o Grand Prix Monako na ulicznym torze w Monte Carlo pamięć Laudy zostanie uczczona minutą ciszy.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama