Menu

Formuła 1: Bolid Alfa Romeo Racing Orlen zaprezentowany w Warszawie

Formuła 1: Bolid Alfa Romeo Racing Orlen zaprezentowany w Warszawie
Nowy bolid Alfa Romeo cieszy oko, ale czy będzie wystarczająco szybki, by zwyciężać na torach F1? (Fot. YouTube/PKN Orlen S.A.)
Bolid zespołu Formuły 1 Alfy Romeo Racing Orlen został dzisiaj oficjalnie zaprezentowany w Warszawie na uroczystej gali w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. W uroczystości uczestniczyli kierowcy teamu Robert Kubica, Fin Kimi Raikkonen, Włoch Antonio Giovinazzi i szef zespołu Frederic Vasseur.
Reklama

"Jesteśmy sponsorem tytularnym zespołu Alfa Romeo Racing Orlen, stąd na miejsce prezentacji wybraliśmy stolicę Polski. Orlen to firma globalna działająca na sześciu kontynentach, nasze produkty są w ponad 100 krajach. Dlatego inwestujemy w sport, który ma zasięg globalny, dzięki temu budujemy markę, jej rozpoznawalność" - wyjaśnił otwierając uroczystość prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Szef koncernu dodał, że motorsport pozwala firmie na promocję swoich wyrobów, inwestowanie w sport przynosi wiele pozytywnych efektów. "To jest wielka uroczystość, po raz pierwszy zorganizowana w Polsce. Dziękuje wszystkim za promocję marki Orlen" - zakończył Obajtek.

Dotychczas nowe bolidy na sezon 2021 pokazały McLaren i Alpha Tauri. W nowym modelu Alfy Romeo - C41 został zamontowany silnik Ferrari najnowszej generacji.

"Chcę podziękować prezesowi Obajtkowi za to, że nas zaprosił do Warszawy. Emocje związane z prezentacją są dzisiaj spore, to święto naszego sponsora tytularnego i marki" - podkreślił w swoim wystąpieniu szef Alfy Romeo Vasseur. Dodał, że po pokazie kolejne emocje czekają fanów od 12 do 14 marca, gdy na torze w Bahrajnie odbędą się pierwsze testy "na żywo". Będą w nich uczestniczyli wszyscy trzej kierowcy ekipy.

Od lewej: Antonio Giovinazzi, Kimi Raikkonen i Robert Kubica podczas światowej premiery nowego bolidu. (Fot. YouTube/PKN Orlern S.A.)

"To niesamowite wydarzenie, po raz pierwszy tej rangi w Polsce" - przyznał Kubica. Dodał, że jego praca jak kierowcy rozwojowego nadal będzie miała duże znaczenie dla teamu. "Gdy mamy znacznie ograniczone możliwości testowania na torze, moja praca w symulatorze ma szczególne znaczenie. Ale oczywiście, tak jak wszyscy, czekam na pierwsze jazdy, aby poznać nowy bolid" - zaznaczył.

Giovinazzi nie krył, że zaprezentowany w Warszawie bolid C41 jest najładniejszy, jaki widział w czasie swoich trzech lat startów w tej ekipie. "Czekam już na pierwsze testy" - dodał.

Doświadczony Raikkonen, obecnie najstarszy stażem kierowca w F1, także podkreślił, że z niecierpliwością czekał na prezentację.

"Przede wszystkim cieszę się, że mogę zobaczyć ten bolid. To dla nas spora niewiadoma. Zmieniły się niektóre zasady. Mam nadzieję, że uplasujemy się wyżej niż rok temu. Pewne wyobrażenie będziemy mieć za kilka tygodni, po testach. I za nieco ponad miesiąc, po pierwszym wyścigu" - podsumował Fin.

Obostrzenia związane z pandemią Covid-19 spowodowały, że w Warszawie odbyła się prezentacja wirtualna. Jak się okazało, nowa C41 jest rozwinięciem modelu C39. Ograniczenia prac rozwojowych, na które zgodziły się ekipy F1 sprawiły, że poprawki konstrukcyjne nie objęły bardzo szerokiego zakresu. Najbardziej widać zmianę przedniego nosa bolidu, który jest węższy niż poprzedni.

W samochodzie zapewne zmieniona jest podłoga, co wymusiły zmiany regulaminowe ograniczające siły docisku. W ten sposób szefowie F1 walczą o obniżenie kosztów całkowitych, w których sporą część stanowiło ogumienie.

Nie ma większej zmiany kolorystyki, nadal dominuje biel i czerwień. 

Czytaj więcej:

Formuła 1: Robert Kubica zostaje w Alfa Romeo na sezon 2021

Formuła 1: Mercedes ma problemy z silnikiem na nowy sezon

Formuła 1: Dzisiaj rusza budowa toru w Monako

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.02.2021
  GBP 5.261 złEUR 4.518 złUSD 3.715 złCHF 4.096 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama