Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Firmy płacą krocie za fałszywe recenzje na Amazonie

Firmy płacą krocie za fałszywe recenzje na Amazonie
Amazon zapewnia, że do wykrywania "nieautentycznych" recenzji wykorzystuje zautomatyzowane systemy, a także pracowników. (Fot. Getty Images)
Dwoje przedstawicieli Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów USA wezwało koncern Amazon do usunięcia fałszywych recenzji produktów z jego platformy sprzedażowej oraz lepszej moderacji w tym zakresie - podała w środę agencja Bloomberga.
Reklama
Reklama

Frank Pallone Jr. reprezentujący stan New Jersey i Janice Schakowsky z Illinois wystosowali do szefa Amazona Jeffa Bezosa oficjalne zapytanie, jak firma identyfikuje i reaguje na przypadki oszukańczych recenzji. Politycy wskazali, że recenzje "w znaczący sposób wpływają na decyzje zakupowe konsumentów" i ważne jest, by firma aktywnie broniła swoich klientów przed "zwodniczym i szkodliwym" działaniem.

Reprezentanci zainteresowali się też kwestią zysków, jakie Amazon może czerpać w wyniku zakupów opartych na sfałszowanych recenzjach.

Firma Bezosa w oświadczeniu stwierdziła, że do wykrywania "nieautentycznych" recenzji wykorzystuje zautomatyzowane systemy, a także pracowników. "Amazon inwestuje znaczące zasoby w obronę integralności recenzji na naszej platformie, ponieważ wiemy, że klienci cenią sobie spostrzeżenia i doświadczenia opisywane przez innych kupujących. Nawet jedna nieautentyczna recenzja to dla nas zbyt wiele" - dodała firma.

W czerwcu br. blisko 35 proc. produktów na Amazonie borykało się z problemem fałszywych recenzji. (Fot. Getty Images)

W poniedziałkowym raporcie monitorującej autentyczność recenzji w internecie firmy Fakespot, wskazano, że w czerwcu br. blisko 35 proc. produktów oferowanych na platformie Amazonu borykało się z problemem fałszywych recenzji. W tym samym miesiącu ubiegłego roku odsetek ten wynosił 16 proc., a dwa lata wcześniej - 21 proc.

Sprzedawcy produktów na stronie Amazona często decydują się na usługi zewnętrznych firm, oferujących wystawianie fałszywych, pozytywnych recenzji za pomocą automatycznych systemów lub wynajętych osób. Ma to miejsce zwłaszcza w okresach wzmożonej aktywności zakupowej w internecie - wskazał szef Fakespot Saoud Khalifah. Zdaniem eksperta, Amazon stał się już zbyt dużą platformą, by monitorować i eliminować tego typu działania.

Fałszywe recenzje są jednym ze sposobów wpływania na wewnętrzny algorytm platformy, określający, które produkty są obecnie najpopularniejsze i rekomendujący je klientom.

W kwietniu serwis BuzzFeed News podał, że niektóre oferujące fałszywe recenzje firmy żądały od sprzedawców na platformie nawet 10 tys. dolarów miesięcznie za pomoc w zwiększeniu widoczności oraz opinie o sprzedawanym produkcie.

W ostatnich latach Amazon próbował zminimalizować rozpowszechnienie fałszywych recenzji w sklepie firmy m.in. wprowadzając zakaz rozdawania produktów za darmo przez kupców w zamian za pozytywną recenzję klientów - przypomniał Bloomberg. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama