Menu

Finlandia: W mieście Espoo angielski będzie trzecim językiem w urzędach

Finlandia: W mieście Espoo angielski będzie trzecim językiem w urzędach
Espoo to niemal 300-tysięczne miasto niedaleko Helsinek. (Fot. Thinkstock)
W Espoo, drugim pod względem wielkości ośrodku miejskim Finlandii, język angielski stanie się trzecim, po fińskim i szwedzkim, oficjalnym językiem do załatwiania spraw urzędowych. Będzie to pierwsze miasto w kraju, gdzie podjęto taką decyzję.
Reklama

Zajmująca się w Espoo sprawami przedsiębiorczości dyrektor Tuula Antola przekazała wczoraj fińskiemu radiu, że zarówno miasto Espoo, jak i cały region Helsinek potrzebują miejsc pracy dla wysoko wyspecjalizowanych pracowników.

"Działamy aktywnie, żeby na przykład azjatyckie przedsiębiorstwa ulokowały tutaj swoje główne europejskie siedziby" - oświadczyła. Według niej ze względu na to, że angielski ma duże znaczenie jako język biznesowy, możliwość załatwiania codziennych spraw w tym języku będzie rozstrzygająca.

Decyzja o załatwianiu spraw w języku angielskim wynika z przyjętej kilka dni temu przez władze miasta strategii rozwoju do roku 2021. Zgodnie z nią działanie administracji miasta oraz procesy związane z wydawaniem różnych pozwoleń w języku angielskim będą znacznie usprawnione.

Władze przyznają, że już teraz wielu z 14 tys. urzędników załatwia sprawy mieszkańców i przedsiębiorców w trzech językach, w tym w angielskim. W Espoo mieszka wielu cudzoziemców i studentów z zagranicy, którzy są niepocieszeni, jeśli obsługuje się ich tylko po fińsku.

"Mamy teraz cztery lata, aby sprostać wyzwaniu. Krok po kroku czynimy postępy w usługach dla przedsiębiorców i w obsłudze klienta" - poinformował burmistrz miasta Jukka Makela.

Miasto przyznaje, że wdrażanie angielskiego do oficjalnych czynności urzędowych pociągnie za sobą również koszty. Nie ma jeszcze prognozy wydatków, ale według burmistrza ta strategia się opłaci, a miasto na tym zyska. Makela przyznał, że jeśli obcojęzycznym mieszkańcom Espoo uda się załatwiać sprawy po angielsku, przyniesie to korzyści gospodarcze.

Obecnie dla ponad 15 proc. mieszkańców (ok. 42 tys. osób) liczącego 276 tys. Espoo języki fiński i szwedzki nie są pierwszymi językami. W przyjętej przez władze lokalne strategii wzięto pod uwagę to, że blisko 70 proc. wprowadzających się do Espoo jest obcojęzycznych. Szacuje się, że do roku 2030 obcojęzycznych mieszkańców może być dwa razy więcej.

W jednym z głównych fińskich uniwersytetów Aalto, który jest w trakcie przenoszenia swojej głównej siedziby z Helsinek do Otaniemi (dzielnicy Espoo), około jedna czwarta personelu szkoły i wykładowców nie jest fińsko- i szwedzkojęzyczna. 3,5 tys. z ok. 20 tys. studentów jest obcojęzycznych.

Zgodnie ze strategią rozwoju, w Espoo w najbliższych latach zostanie zwiększona liczba miejsc dla angielskojęzycznych dzieci i uczniów w przedszkolach i szkołach.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.04.2020
  GBP 5.144 złEUR 4.534 złUSD 4.172 złCHF 4.288 zł

  Sport


  Reklama