Menu

Farage: Przygotowujemy drugie referendum w sprawie Brexitu

Farage: Przygotowujemy drugie referendum w sprawie Brexitu
Farage rozważyłby układ z konserwatystami, jeśli Johnson zgodziłby się na to, by naciskać na "zdecydowany" Brexit. (Fot. Getty Images)
Intensyfikujemy przygotowania do drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - poinformował dzisiaj lider Partii Brexitu Nigel Farage.
Reklama

O ponownym referendum mówił też dzisiaj wicelider opozycyjnej Partii Pracy Tom Watson. "Więc załatwmy Brexit przez referendum, w którym każda osoba może wyrazić swój głos, a później zbierzmy się i walczmy w wyborach na naszych własnych warunkach, a nie na brexitowym wóz albo przewóz Borisa Johnsona" - oświadczył w Londynie Watson.

Farage zaznaczył, że przed możliwymi wyborami parlamentarnymi, których rozpisania chce premier, rozważyłby układ z konserwatystami, jeśli Johnson zgodziłby się na to, by naciskać na "zdecydowany" Brexit.

"Mam wielką nadzieję, że Boris Johnson po prostu spojrzy na liczby. Jeśli wystąpimy przeciwko nim, nie będą mogli wygrać większości" - podkreślił.

Lider Partii Brexitu skutecznie podgrzewa polityczną atmosferę w Wielkiej Brytanii... (Fot. Getty Images)

W poniedziałek Izba Gmin odrzuciła drugi wniosek Johnsona o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, które premier przedstawia jako jedyny sposób na przełamanie impasu w sporze między nim samym a parlamentem. Johnson oznajmił przed głosowaniem, że w przypadku odrzucenia wniosku w październiku pojedzie na szczyt UE z zamiarem osiągnięcia porozumienia, ale nie poprosi o kolejne opóźnienie Brexitu.

Sondaże sugerują, że przedterminowe wybory mogłyby nie tylko nie rozwiązać obecnego kryzysu, ale nawet go pogłębić, bo żadna przewidywalna kombinacja ugrupowań raczej nie może liczyć na większość w Izbie Gmin. To z kolei mogłoby doprowadzić do kolejnych wyborów.

Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października. Kraj jednak od miesięcy tkwi w politycznym impasie dotyczącym warunków wyjścia ze Wspólnoty.

Referendum w sprawie Brexitu odbyło się w 2016 roku.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości