Menu

Fala upałów w UK: W Londynie padną rekordy temperatur

Fala upałów w UK: W Londynie padną rekordy temperatur
Lekarze apelują, aby pamiętać o częstym piciu wody podczas upałów. (Fot. Getty Images)
Prognostycy z Met Office ostrzegają mieszkańców Londynu, aby przygotowali się na trzy dni z rekordowo wysokimi temperaturami. Jak wynika z aktualnych prognoz, już dziś temperatura w Londynie przekroczy 30 st., a pojutrze może wynieść rekordowe 40 st. C. Możemy spodziewać się również wyjątkowo upalnych nocy.
Reklama

Obecny rekord temperatury dla Londynu wynosi 36,7 st. C i odnotowano go na Heathrow w 2015 roku. W skali całego kraju, najwyższą temperaturę odnotowano w Faversham w 2003 roku - słupki rtęci pokazały wówczas 38,5 st. C. "Jeśli prognoza na czwartek się sprawdzi, Londyn pobije dwa rekordy" - ostrzegają meteorolodzy.

Synoptycy zwracają uwagę, że Londyn może pobić również rekord najwyższej temperatury w nocy. Do tej pory wynosił on 23,9 st. C - meteorolodzy zapowiadaja, że słupki rtęci tej nocy pokażą ponad 24 st. C.

Szukający schronienia wieczorem nie odnajdą ulgi - temperatura w nocy ma wynieść rekordowe 25 st. C. (Fot. Getty Images)

Fala upałów, która dotarła dziś na Wyspy, obejmuje również środkową i wschodnią część Anglii. W Manchesterze spodziewać się można 33 st. C, w Leeds 34 st. C, a w chłodniejszym zazwyczaj Glasgow 29 st. C.

Jak oceniają eksperci z Met Office, układ frontów pogodowych jest obecnie niemal identyczny do tego, który doprowadził do afrykańskich upałów we Francji - odnotowano wówczas 46 st. C.

Brytyjscy lekarze apelują, aby pić dużo wody i nie wychodzić na zewnątrz, jeśli nie jest to konieczne. Proszą również, aby zainteresować się ludźmi w podeszłym wieku i chorymi na astmę, dla których tego rodzaju temperatury stwarzają realne ryzyko śmierci.

Rekordowo wysoka temperatura nocą może skutecznie utrudnić spanie, dlatego eksperci radzą włączenie w domu wentylatorów, wzięcie chłodnego prysznica, unikanie alkoholu, a parom - wyjątkowo spanie na oddzielnym łóżku (dwie osoby wydzielają więcej ciepła). Dobrym rozwiązaniem może być również włożenie naszego prześcieradła do zamrażarki i wyciągnięcie go tuż przed położeniem się.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama