Menu

Fala upałów dotarła do Skandynawii. Padł rekord

Fala upałów dotarła do Skandynawii. Padł rekord
W Szwecji, Norwegii i Finlandii władze wydały ostrzeżenia przed upałami. (Fot. Getty Images)
Fala upałów dotarła w weekend do Skandynawii, przynosząc nietypowo wysokie dla tego regionu temperatury. Na dalekiej północy Szwecji słupki rtęci skoczyły do poziomu nienotowanego od dekad, a w Finlandii kierowców ostrzegano przed poszukującymi wody łosiami.
Reklama

W miejscowości Markusvinsa na północy Szwecji przy granicy z Finlandią termometry pokazywały 34,8 stopnia Celsjusza, co znaczy, że pobity został tam rekord temperatury z 1945 roku.

W Szwecji, Norwegii i Finlandii władze wydały ostrzeżenia przed upałami. W Finlandii policja dodatkowo apelowała do kierowców o zwiększoną ostrożność i uważanie na spragnione łosie, które w poszukiwaniu wody przechodziły przez drogi.

Norweski Instytut Meteorologiczny przekazał, że 20 miejsc w kraju doświadczyło "tropikalnych nocy", co znaczy, że w godzinach nocnych temperatura nie schodziła tam poniżej 20 stopni.

Wyż wcześniej przyniósł rekordowe upały w krajach Europy Południowej i Środkowej. (Fot. Getty Images)

Najnowsza fala upałów w tej części Europy to skutek oddziaływania wyżu, który wcześniej przyniósł rekordowe upały w krajach Europy Południowej i Środkowej, a następnie zaczął przesuwać się na północ.

Klimatolodzy ostrzegają, że zjawisko to może przyspieszyć proces topienia się pokrywy lodowej na Grenlandii, drugiej co do wielkości pokrywy lodowej na świecie, a co za tym idzie - zwiększyć tempo podnoszenia się poziomu wody w morzach. Naukowcy oceniają, że jeśli stopi się cała grenlandzka pokrywa lodowa, poziom wód może wzrosnąć o ok. 6 metrów, przez co ucierpią mieszkańcy wielu przybrzeżnych terenów, w tym dużych miast.

Eksperci ds. klimatu podkreślają, że nietypowo wysokie temperatury to dodatkowy przejaw spowodowanego przez działalność człowieka ocieplania się klimatu Ziemi.

  Komentarze
  • Drakus
   28 lipca 2019, 23:34

   Tak jak wskazują eksperci to są skutki zmian klimatu na Ziemi. Nie można tego lekceważyć! bo skutki tego będą katastrofalne dla naszych dzieci. Unia planuje rozbudowę nowoczesnych elektrowni, samochodów elektrycznych i transportu kolejowego, pole do popisu ma tu Patria Zielonych. Lecz to działa bardzo wolno, ludzie czekają na katastrofę, aby z nią walczyć. Biedne kraje nie mają takich możliwości, ale większa część Świata mogłaby zrobić tu coś dobrego. Głosujmy w przyszłości na tych, którzy chcą to naprawić bo temperaturę odczujemy wszyscy.Tego tematu nie można odłożyć na póżniej.

  • 20002
   29 lipca 2019, 07:08

   A jak wypada srednia temperatura "lata" tego roku?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama