Menu

Facebook zaskarżony do TSUE. Irlandzki sąd odrzuca wniosek giganta

Facebook zaskarżony do TSUE. Irlandzki sąd odrzuca wniosek giganta
Szef Facebooka Mark Zuckerberg jest w kolejnych tarapatach. (Fot. Getty Images)
Sąd Najwyższy Irlandii oddalił w piątek wniosek Facebooka o zablokowanie skierowanej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy dotyczącej przesyłania danych użytkowników z UE do USA - podaje agencja Reutera.
Reklama

Facebook próbował zablokować sprawę zainicjowaną przez austriackiego aktywistę, występującego w obronie prawa do prywatności Maxa Schremsa. Działacz zakwestionował, czy stosowane przez firmy technologiczne metody przesyłu danych poza terytorium Unii Europejskiej gwarantują europejskim użytkownikom dostateczną ochronę przed nadzorem służb amerykańskich.

Sprawa dotyczy m.in. porozumienia Privacy Shield, które zastąpiło wcześniejsze Safe Harbor - uchylone w 2015 r. przez Trybunał Sprawiedliwości wskutek poprzedniej skargi Schremsa.

Jak podaje Reuters, od 9 lipca Trybunał Sprawiedliwości będzie rozpatrywał, czy metody stosowane do transferu danych (w tym Privacy Shield i standardowe klauzule umowne) są zgodne z prawem.

Tzw. Schrems II to nie jedyne postępowanie dotyczące legalności Privacy Shield. Jak podał serwis Tech Crunch, na początku lipca Sąd w Luksemburgu wysłucha skargi przeciwko porozumieniu wniesionej jeszcze w 2016 r. przez francuską grupę działającą na rzecz praw cyfrowych - La Quadrature du Net. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama