Menu

Facebook stworzył centrum monitoringu dezinformacji przedwyborczej

Facebook stworzył centrum monitoringu dezinformacji przedwyborczej
Grupa, która ma monitorować dezinformację na platformach Facebooka przed zaplanowanymi na maj wyborami do Parlamentu Europejskiego, będzie ściśle współpracować z ekspertami ds. polityki z każdego z 28 krajów Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
Przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego Facebook stworzył centrum monitoringu dezinformacji przedwyborczej - podał dziennik 'Financial Times'. Zespół liczy 40 osób i pracuje w siedzibie firmy w Dublinie.
Reklama

Centrum ma odpowiadać za monitorowanie wykorzystania aplikacji Facebooka przed wyborami i wychwytywanie wszystkich prób wpływania na wyniki głosowania przy wykorzystaniu usług koncernu. 40-osobowa grupa, w której znaleźli się inżynierowie, specjaliści z dziedziny cyberbezpieczeństwa oraz analitycy danych i eksperci z zakresu polityki to część szerszego, liczącego 500 osób działu Facebooka odpowiedzialnego za monitorowanie procesów wyborczych na całym świecie - pisze dziennik.

Grupa, która ma monitorować dezinformację na platformach Facebooka przed zaplanowanymi na maj wyborami do Parlamentu Europejskiego, będzie ściśle współpracować z ekspertami ds. polityki z każdego z 28 krajów Unii Europejskiej. W jej skład mają również wchodzić osoby posługujące się każdym z 24 języków urzędowych państw członkowskich UE.

Według przedstawicieli Facebooka, głównym celem sformowania zespołu odpowiedzialnego za nadzór nad aplikacjami firmy jest skrócenie czasu reakcji na zjawiska zagrażające bezpieczeństwu wyborów i umożliwienie "proaktywnego usuwania treści" z serwisów Marka Zuckerberga.

"FT" podkreśla, że o powołaniu specjalnej grupy zadaniowej w związku z wyborami do PE koncern zdecydował po wypowiedziach europejskich polityków, obawiających się wpływu operacji informacyjnych ze strony Rosji, ale też podmiotów mogących znajdować się na terytorium państw członkowskich.

Gazeta przypomina, że w ostatnich dniach Facebook zablokował konta kilku osób publicznych i organizacji powiązanych ze skrajną prawicą, m.in. założyciela organizacji znanej jako Angielska Liga Obrony (English Defence League, EDL) Tommy'ego Robinsona, który ubiega się o mandat w wyborach do PE w regionie północno-zachodniej Anglii. EDL znana jest z postulatów antymuzułmańskich i często kojarzona z ruchami neofaszystowskimi.

Facebook deklaruje, że do tej pory nie wykrył nasilenia kampanii dezinformacyjnych wymierzonych w wybory do PE. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama