Menu

"FT": Javid przedstawi budżet dopiero, gdy wyjaśni się sprawa Brexitu

"FT": Javid przedstawi budżet dopiero, gdy wyjaśni się sprawa Brexitu
Niepewność związana z Brexitem dotarła również do brytyjskiego ministra finansów. (Fot. Getty Images)
Z powodu niepewności, czy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej z porozumieniem, czy bez niego, brytyjski minister finansów Sajid Javid planuje przedstawić projekt przyszłorocznego budżetu dopiero po 31 października - podał 'Financial Times'.
Reklama

Według gazety, Javid rozważał przedstawienie pod koniec października projekt budżetu zakładający prawdopodobne przedterminowe wybory parlamentarne - z wyższymi wydatkami - i polecił pracownikom ministerstwa przygotowanie ewentualnej poważnej interwencji gospodarczej na wypadek wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE bez umowy.

Jednak miał przemyśleć tę sprawę jeszcze raz i jak się oczekuje, przedstawi projekt budżetu dopiero, gdy wyjaśni się trochę sprawa wyjścia kraju z UE.

Javid zwrócił się nawet do Biura Odpowiedzialności Budżetowej (Office for Budget Responsibility, OBR) o przygotowanie prognoz gospodarczych przy założeniu, że Wielka Brytania zawrze porozumienie z UE, ale nie było gwarancji, że w tygodniu rozpoczynającym się od 21 października będą one jeszcze aktualne.

Do Brexitu zostało już tylko 28 dni. (Fot. Getty Images)

Jak donosi "FT", jeśli porozumienie z UE zostałoby osiągnięte, konsekwencją będą lepsze prognozy gospodarcze, a to z kolei dawałoby Javidowi większą elastyczność w cięciach podatków lub przeznaczaniu pieniędzy na inwestycje.

Ponadto rząd nie ma obecnie większości w Izbie Gmin, zatem trudno byłoby mu w ogóle przeforsować ustawę budżetową.

W tej sytuacji prawdopodobny scenariusz jest taki, że swój pierwszy budżet Javid przedstawi dopiero po spodziewanych niedługo przedterminowych wyborach parlamentarnych, ale oczywiście przy założeniu, że po nich konserwatyści nadal będą sprawować władzę. Sprawa nie jest jednak bardzo pilna, gdyż w Wielkiej Brytanii rok budżetowy zaczyna się w kwietniu.

Czytaj więcej:

Kolej dużych prędkości w UK "droższa o £22 mld i opóźniona o 7 lat"

Javid: "W Wielkiej Brytanii nie będzie niskich płac"

"FT": Johnson rozważa trzy scenariusze ws. Brexitu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości