Menu

FDA: Szczepionka Moderny nie spełnia wszystkich kryteriów dla trzeciej dawki

FDA: Szczepionka Moderny nie spełnia wszystkich kryteriów dla trzeciej dawki
Trzecia dawka Moderny co prawda zwiększa poziom przeciwciał, ale ta różnica nie jest bardzo wyraźna. (Fot. Sebastien Bozon/AFP/Getty Images)
Szczepionka przeciw Covid-19 firmy Moderna nie spełnia wszystkich kryteriów, które uzasadniałyby dopuszczenie do użytku jej trzeciej dawki - przekazała amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Ocena wynika m.in. z tego, że już dwie poprzednie dawki dają silną ochronę.
Reklama
Reklama

Dodatkowa trzecia dawka szczepionki firmy Moderna zwiększa poziom przeciwciał, ale ta różnica nie jest bardzo wyraźna, szczególnie w przypadku osób, u których poziom przeciwciał pozostawał wysoki - ogłosiła wczoraj FDA.

Ocena ta została wydana przed mającym się odbyć w tym tygodniu spotkaniem zewnętrznego komitetu ekspertów Agencji, który oceni wnioski o dopuszczenie dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19 firm Moderna i Johnson&Johnson.

Opinie komitetu eksperckiego nie są wiążące dla FDA, ale podejmująca ostateczne decyzje Agencja zazwyczaj trzyma się zaleceń ekspertów. W USA do użytku dopuszczono już trzecią dawkę preparatu firm Pfizer i BioNTech, która jest podawana osobom po 65. roku życia oraz szczególnie narażonym na infekcję.

Dane na temat skuteczności trzeciej dawki szczepionek pochodzą głównie z badań przeprowadzanych w Izraelu, w którym na szeroką skalę wykonuje się dodatkowy zastrzyk substancją Pfizera/BioNTechu - zauważa agencja Reutera. Nie ma podobnych badań dla szczepionek Moderny czy Johnson&Johnson.

Informacje przedstawione we wniosku Moderny, dotyczącym zatwierdzenia trzeciej dawki, mają więc "wiele dziur", a dane na temat jej rzeczywistego działania są ograniczone - tłumaczy na łamach Reutersa profesor medycyny molekularnej dr Eric Topol.

FDA nie upubliczniła jeszcze wstępnej oceny wniosku o dopuszczenie dawki przypominającej szczepionki Johnson&Johnson.

Czytaj więcej:

Moderna pracuje nad nową szczepionką. Ma chronić przed Covid-19 i grypą jednocześnie

EMA bada wniosek ws. trzeciej dawki szczepionki Moderna

Badania potwierdzają, że Moderna jest skuteczna w ponad 90 proc.

EMA: Decyzja o podawaniu trzeciej dawki szczepionki należy do krajów UE

Ponad 2 mln osób dostało dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19

WHO zaleca trzecią dawkę szczepionki dla osób ze słabą odpornością

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.10.2021
  GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama