Menu

FBI aresztowało przyjaciółkę Epsteina. Miała werbować dzieci

FBI aresztowało przyjaciółkę Epsteina. Miała werbować dzieci
Brytyjska pomogła Epsteinowi wykorzystywać dziewczynki, które miały zaledwie 14 lat. (Fot. Getty Images)
FBI aresztowało wczoraj w stanie New Hampshire, Ghislaine Maxwell, przyjaciółkę nieżyjącego amerykańskiego finansisty Jeffreya Epsteina. Zarzuca się jej m.in. rekrutowanie dla niego nieletnich dziewcząt i kobiet, które milioner wykorzystywał seksualnie.
Reklama

"Maxwell była jedną z najbliższych współpracowniczek Epsteina i pomogła mu wykorzystywać dziewczynki, które miały zaledwie 14 lat" - przekazała podczas konferencji prasowej Audrey Strauss, pełniąca obowiązki federalnej prokurator Południowego Dystryktu Nowego Jorku.

Jak głosi oskarżenie wielkiej ławy przysięgłych, zarzuty wobec 58-letniej Maxwell, która jest Brytyjką, obejmują przywożenie małoletnich w celu przestępczej aktywności seksualnej, a także udział w spisku, by nakłonić je do świadczenia nielegalnych usług seksualnych.

Dokument stwierdza, że Maxwell niekiedy rozbierała się przy dziewczynkach lub angażowała je w "seksualne masaże". Jej obecność ułatwiała Epsteinowi akty seksualne, ponieważ ofiary milionera czuły się jakby uspokojone widząc, że jest tam dorosła kobieta.

Maxwell aresztowano w Bradford w New Hampshire. Ma być przesłuchana w sądzie okręgowym w tym stanie.

Jak podkreśla amerykańskie radio publiczne NPR, zarzuty prokuratury wobec Maxwell pokrywają się ze stawianymi zarzutami przez ofiary Epsteina. Obwiniają one córkę brytyjskiego magnata medialnego i polityka Roberta Maxwella o pomoc finansiście w handlu ludźmi na tle seksualnym.

Wcześniej Maxwell zaprzeczała zarzutom jakoby miała związek z procederem wykorzystywania przez Epsteina dziewcząt i młodych kobiet. Zeznawała tak m.in. w roku 2016 pod przysięgą w sprawie Epsteina. W przedstawionym w czwartek akcie oskarżenia pada pod jej adresem zarzut o krzywoprzysięstwo.

W ubiegłym roku Epstein został aresztowany i oskarżony m.in. o handel nieletnimi i płacenie swym ofiarom za rekrutację innych nieletnich dziewcząt. 10 sierpnia 2019 roku, prawie miesiąc po aresztowaniu, mężczyzna zmarł w celi, a jego śmierć uznano za samobójstwo.

NPR przytacza wypowiedź asystenta dyrektora FBI w Nowym Jorku Williama Sweeneya, którego zdaniem od tamtego czasu Maxwell pozostawała pod obserwacją agentów federalnych. "Niedawno dowiedzieliśmy się, że przeniosła się do wspaniałej posiadłości w New Hampshire. Wciąż prowadziła uprzywilejowane życie, podczas gdy jej ofiary żyją w traumie zadanej im przed laty" - zauważył.

Jak zaznaczyła prokurator Strauss, Maxwell udawała, że interesuje się dziewczynkami. Nakłaniała je, aby pozwalały Epsteinowi płacić za podróż i edukację. "W rezultacie ofiary czuły się wdzięczne i wierzyły, że Maxwell i Epstein starają się im pomóc" - napisano w akcie oskarżenia.

Jak zaznaczyła prokurator Strauss (na zdj.), Maxwell udawała, że interesuje się dziewczynkami. (Fot. Getty Images)

Do domniemanych nadużyć seksualnych dochodziło m.in. w domu finansisty na Manhattanie, w posiadłości w Palm Beach na Florydzie, ranczo w Santa Fe, w Nowym Meksyku, oraz w domu Maxwell w Londynie.

"Udawała, że jest kobietą, której można zaufać. Przez cały czas aranżowała spotkania tak, aby Epstein mógł dziewczynki wykorzystywać seksualnie, a w niektórych przypadkach sama Maxwell je wykorzystywała. Dzisiaj, po wielu latach, Ghislaine Maxwell jest ostatecznie oskarżona o swój udział w tych przestępstwach" - podkreśliła prokurator Strauss.

Dodała, że jej biuro wciąż chciałoby przesłuchać syna brytyjskiej królowej Elżbiety II, księcia Andrzeja, wieloletniego przyjaciela zarówno Maxwell jak i Epsteina. W zeszłym miesiącu książę zgodził się dostarczyć pisemne oświadczenie, ale nie chce być przesłuchiwany.

Akt oskarżenia wobec Maxwell koncentruje się na latach 90., kiedy Brytyjka „była w bliskim związku z Epsteinem, a Epstein płacił jej również za zarządzanie jego różnymi nieruchomościami". "Byli jak partnerzy biznesowi" - cytował wczoraj dziennik |New York Times" fragment wcześniejszego zeznania menadżera domu Epsteina, Janusza Banasiaka.

Czytaj więcej:

USA: Miliarder Epstein popełnił samobójstwo w areszcie

Amerykanka oskarża księcia Andrzeja: "Tylko jedno z nas mówi prawdę"

Uwikłany w skandal książę Andrzej wstrzymuje swój awans wojskowy

Amerykanie: Książę Andrzej "nie chce współpracować" ws. Epsteina

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama