Menu

Eurowybory: Jak głosowali Polacy na świecie?

Eurowybory: Jak głosowali Polacy na świecie?
Polacy zagranicą w większości poparli Koalicję Europejską. (Fot. Getty Images)
Mieszkający w Europie Polacy chętnie brali udział w wyborach do europarlamentu, tłumnie ruszając do wyborczych urn w Paryżu, Berlinie czy Londynie. Jakie ugrupowanie cieszyło się największym poparciem Polonii?
Reklama

Mieszkający w Portugalii Polacy głosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego głównie na Koalicję Europejską. Ugrupowanie to w obwodowej komisji wyborczej w Lizbonie zdecydowanie pokonało pozostałe partie. Kolejne miejsca w obwodowej komisji wyborczej w Lizbonie zdobyły: Wiosna, Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja, na które głosowało odpowiednio 197, 69 oraz 29 osób.

Również w Moskwie największą popularnością cieszyła się Koalicja Europejska (169 głosów), a kolejne miejsca zajęły Prawo i Sprawiedliwość (43 głosy) oraz Wiosna (41 głosów).

W polskich placówkach konsularnych w Finlandii co drugi głos oddano na Koalicję Europejską. Na drugim miejscu uplasowała się Wiosna (67 głosów) oraz PiS (35 głosów).

W Niemczech do urn wyborczych ruszyło ponad 13 tys. mieszkających tam Polaków. 39,6 proc. osób zagłosowało na Koalicję Europejską, 31,3 proc. na PiS, a 15,6 proc. na Wiosnę.

Głosujący w Paryżu w większości poparli Koalicję Europejską (1 239 osób). Na PiS swój głos oddało 1 178 osób, a na Wiosnę 500 osób. 

Do europarlamentu dostały się jedynie trzy partie z Polski: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Europejska oraz Wiosna. (Fot. Getty Images)

W Czechach Polacy najchętniej poparli Koalicję Europejską (522  głosy). Drugie miejsce zajęło ugrupowanie Wiosna (350 głosów), a trzecie - Prawo i Sprawiedliwość (136 głosów)

Polonia w Mińsku zdecydowanie opowiedziała się po stronie Koalicji Europejskiej. Kolejne głosy przypadły reprezentantom Prawa i Sprawiedliwości oraz Wiosny.

W Bułgarii wybory dla obywateli polskich do Parlamentu Europejskiego przeprowadzono w dwóch komisjach obwodowych – w ambasadzie RP w Sofii oraz w Nesebyrze nad Morzem Czarnym. W obu przypadkach Koalicja Europejska wyprzedziła PiS, a trzecie miejsce zajęła Wiosna.

W Hiszpanii najwięcej Polaków poparło Koalicję Obywatelską oraz Wiosnę. 

Również Polacy w Wielkiej Brytanii zdecydowanie opowiedzieli się po stronie Koalicji Europejskiej. W przeciwieństwie do Polonii z innych krajów, na Wyspach drugie miejsce zajęło ugrupowanie Konfederacja (24,1 proc. głosów). Kolejne miejsca zajęły Prawo i Sprawiedliwość (23,8 proc.) oraz Wiosna (14,7 proc.).

Po podliczeniu wszystkich głosów w Polsce, ostatecznie do europarlamentu dostały się jedynie trzy ugrupowania: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Europejska oraz Wiosna.

  Komentarze
  • Tomek
   28 maja, 15:05

   Masakra , żeby głosować na KO i Biedronia.
   Całe szczęście, że była sposobność emigracji z Polski, w pewnym sensie wyżej wymienione towarzystwo, znów dorwałoby się do koryta.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.11.2019
  GBP 5.014 złEUR 4.295 złUSD 3.874 złCHF 3.911 zł

  Sport


  Reklama