Menu

Europosłowie PO i PiS znów spierają się w PE ws. edukacji seksualnej

Europosłowie PO i PiS znów spierają się w PE ws. edukacji seksualnej
Parlament Europejski przygląda się obecnie sytuacji w Polsce, czekając na to, czy ustawa faktycznie zostanie wprowadzona. (Fot. Getty Images)
Europosłowie PO i PiS na konferencjach prasowych w PE w Strasburgu ponownie odnieśli się do kwestii edukacji seksualnej w Polsce. Pierwsi krytykowali propozycje nowych przepisów, drudzy ich bronili.
Reklama

Sprawa była tematem wieczornej debaty na sesji plenarnej PE na początku tygodnia.

Europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PiS) oceniła na konferencji prasowej, że w tym przypadku mamy do czynienia z dezinformacją. "Odnoszono się w czasie tej debaty do rzekomo rządowego projektu w tej sprawie. Otóż projekt, który wpłynął do Sejmu, dotyczy penalizacji działań pedofilskich i jest projektem obywatelskim" – zaznaczyła.

Dodała, że PiS zawsze informował o tym, iż projekty obywatelskie będą kierowane do prac w komisji Sejmu i tak się stało. "Natomiast w PE sugerowano, że my chcemy walczyć z edukacją seksualną, co jest absolutną nieprawdą" – wskazała.

Europosłanka Anna Zalewska (PiS) dodała, że podczas debaty unijny komisarz ds. unii bezpieczeństwa Phil Hogan podkreślał, iż edukacja wyjęta jest spod jurysdykcji traktatów i leży w gestii państw członkowskich. "Jednocześnie, co podkreślaliśmy, edukacja seksualna w polskiej szkole jest. Jest w systemie edukacji" – zapewniła.

Czy Polska ograniczy prawo Polaków do rzetelnej edukacji seksualnej opartej na nauce, a nie ideologii czy religii? (Fot. Getty Images)

Inny pogląd na konferencji prasowej wyrazili europosłowie PO.

Andrzej Halicki (PO) przekazał, że sygnały płynące z Polski zmusiły PE do debaty na ten temat. "Właściwie wszystkie frakcje wypowiedziały się wczoraj w jednym tonie, przeciwko takiemu radykalnemu stanowieniu prawa pod ideologiczne potrzeby z koniecznością przestrzegania fundamentalnych zasad, czyli informacji i edukacji, a nie karania" – zauważył europoseł.

Obecna na konferencji Elżbieta Łukacijewska (PO) dodała, że sprawa została poruszona na forum unijnym dlatego, że często głos obywateli w Polsce nie jest słyszany. "Właśnie tutaj w Parlamencie Europejskim jesteśmy tą instytucją, tymi politykami, na których liczą Polacy. W sprawach, które są bardzo ważne, jak edukacja dzieci, jak przeciwdziałanie molestowaniu, pedofilii, nie wyobrażam sobie, żebyśmy mieli zamknąć usta i nie mówić o wszystkich zagrożeniach, jakie mogą dotknąć dzieci" – przekazała europosłanka.

"Gdyby tak było (edukacja seksualna byłaby karana - przyp.red.), to wracamy do czasów, gdy bocian przynosił dzieci albo dzieci znajdowało się w kapuście, a to byłby chyba absurd i źle by świadczyło o nas jako o społeczeństwie, ale także jako o politykach" - wskazała.

Czytaj więcej:

CBOS: Polacy przeciwni euro, związkom partnerskim i rozdziałowi państwa od Kościoła

Nawet 5 lat więzienia za prowadzenie edukacji seksualnej w Polsce

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama