Menu

Europarlament poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE

Europarlament poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE
Posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. (Fot. Getty Images)
Parlament Europejski w głosowaniu poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy.
Reklama
Reklama

Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE.

Europosłowie chcą też zmiany nazwy na "unijny certyfikat COVID-19" zamiast proponowanego przez Komisję Europejską "cyfrowego zielonego certyfikatu".

Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE.

Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym.

Zdaniem PE, posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. Posłowie podkreślają również, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny "zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy".

Według europarlamentu, państwa członkowskie muszą akceptować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych preparatem dopuszczonym do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA) - obecnie to Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen. Do państw członkowskich będzie należała decyzja, czy zaakceptują również świadectwa szczepień wydane w innych państwach członkowskich dla szczepionek wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Świadectwa będą weryfikowane, by zapobiec oszustwom i fałszerstwom, podobnie jak autentyczność pieczęci elektronicznych umieszczonych na dokumencie. Dane osobowe uzyskane z certyfikatów nie będą mogły być przechowywane w docelowych państwach członkowskich i nie powstanie centralna baza danych na szczeblu UE. Wykaz podmiotów, które będą przetwarzać i otrzymywać dane, będzie jawny, tak by obywatele mogli korzystać z praw do ochrony danych przysługujących im na mocy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.

Europosłowie podkreślają, że szczepionki przeciwko Covid-19 muszą być produkowane na dużą skalę, w przystępnych cenach i dystrybuowane globalnie. Członkowie PE są również zaniepokojeni poważnymi problemami wynikającymi z nieprzestrzegania harmonogramów produkcji i dostaw przez firmy farmaceutyczne.

Czytaj więcej:

Polska współpracuje z UE, by do 25 czerwca wprowadzić "paszport covidowy"

Aplikacja NHS będzie używana jako "paszport szczepień"

Certyfikaty szczepień w UE: Wspólny system czy różne dokumenty?

  Komentarze
  • Dyzma
   29 kwietnia, 17:03

   Czyli , wydadzą zaświadczenie o wyrażeniu zgody na udział w eksperymencie medycznym bez zobowiązań . 🤣🤣🤣

  • No f. Way
   29 kwietnia, 21:14

   Jako wolny czlowiek mam prawo wyboru i w tej kwesti mowie stanowcze NIE dla jakis paszportow i nikt nie ma prawa mnie do tego zmusic ani tez nikt nie ma prawa mnie dyskryminowac po przez zabranianie mi czegos co bedzie lub jest juz mi narzucane pod przymusem!!!

  • Helmut
   29 kwietnia, 22:17

   Tu niby krzyczą wielkie stop rasizmowi. A wprowadzają segregację ludzi na szczepionych i nieszczepionych?????

  • Yhy
   30 kwietnia, 06:46

   No i co? A jeszcze niedawno ta praktyka byla nazywana teoria spiskowa... minie rok albo dwa udoskonala szczepionki o nanogps'y, akurat przydadza sie te nowe jakze szybko wyrastajace w trakcie p a n de mi wiezyczki lepszego interne tu i kolejna teoria spiskowa stanie sie praktyka oczywiscie wszystko w imie dobra ogolu spolecznego, bo na coz komu poszanowanie praw jednostki

  • Jerry
   30 kwietnia, 07:14

   Właśnie takimi decyzjami Unia Europejska zniechęca do siebie tych, którzy jeszcze wierzyli że to ma sens. Dla mnie, w tej chwili, Unia Europejska straciła prawo bytu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama