Menu

Euro 2020: Polska już raz grała ze Szwecją "o wszystko" i... przegrała

Euro 2020: Polska już raz grała ze Szwecją "o wszystko" i... przegrała
Jutrzejszy mecz polskiej reprezentacji ze Szwecją z pewnością będzie emocjonujący... (Fot. Getty Images)
Jutro polscy piłkarze muszą wygrać ze Szwecją, aby awansować do 1/8 finału mistrzostw Europy. W 1999 roku biało-czerwoni meczem z ekipą 'Trzech Koron' kończyli eliminacje do Euro 2000. Remis dawał im udział w barażach, ale przegrali na wyjeździe 0:2.
Reklama
Reklama

W eliminacjach Euro 2000 Polska trafiła do grupy ze Szwecją, Anglią, Bułgarią i Luksemburgiem. Z dwiema ostatnimi z tych drużyn wygrała wszystkie mecze. Z Anglią przegrała na Wembley 1:3, a w Warszawie bezbramkowo zremisowała.

"Wyspiarze" prezentowali się przeciętnie. Ich dwa remisy z Bułgarią oraz tylko punkt wywalczony w spotkaniach ze Szwecją spowodowały, że 9 października 1999 roku nerwowo oglądali mecz Szwecja - Polska.

Podopieczni trenera Janusza Wójcika do Szwecji jechali pełni nadziei, bo gospodarze byli już pewni gry na Euro. Celu jednak nie osiągnęli. Korzystny dla biało-czerwonych rezultat utrzymywał się do 64. minuty. Wówczas na listę strzelców wpisał się Kennet Anderson. W końcówce wynik ustalił Henrik Larsson.

"Dwója z Rasundy" - napisał "Przegląd Sportowy", "Przeminęło z deszczem" - relację zatytułował tygodnik "Piłka Nożna".

Po porażce Wójcik pożegnał się z posadą selekcjonera. Szwedzi natomiast drogę Polakom na Euro zamknęli również cztery lata później. W przedostatniej kolejce pokonali biało-czerwonych w Chorzowie 2:0, a następnie, gdy byli już pewni awansu, niespodziewanie ulegli u siebie Łotwie 0:1 i ta drużyna wystąpiła w barażach.

W obecnej edycji mistrzostwo Europy Polska po porażce ze Słowacją 1:2 i remisie z Hiszpanią 1:1 zajmuje w tabeli grupy E ostatnie miejsce z jednym punktem. Szwecja prowadzi z czterema, Słowacja ma trzy, a Hiszpania - dwa. Tylko wygrana ze Szwecją w Sankt Petersburgu pozwoli biało-czerwonym awansować do 1/8 finału.

Czytaj więcej:

Media w Szwecji: Remis Polski z Hiszpanią idealny, ale w środę będzie horror

Szwedzi o meczu z Polską: "O takim spotkaniu marzy się już w dzieciństwie"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama