Menu

E-papierosy chcą uciec unijnej dyrektywie

E-papierosy chcą uciec unijnej dyrektywie
UE nie uznaje palenia e-papierosów jako metody pomagania ludziom w odchodzeniu od konsumpcji tytoniu. (Fot. Getty Images)
Zbieranie podpisów pod inicjatywą, która miała wyłączyć e-papierosy z unijnych przepisów dotyczących klasycznych produktów tytoniowych, wyhamowało po tym, jak w USA pojawiły się problemy z firmą Juul. Jej produkty wywoływały problemy zdrowotne - pisze dzisiejszy 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama

"DGP" pisze, że inicjatorem kampanii w UE jest Komitet Obywatelski złożony z przedstawicieli Niemiec, Francji, Włoch, Belgii, Irlandii, Czech, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Ich celem jest doprowadzenie do reformy prawodawstwa UE, które nie uznaje palenia e-papierosów jako metody pomagania ludziom w odchodzeniu od konsumpcji tytoniu.

"Upraszczając: ma prowadzić do stworzenia oddzielnych regulacji sprzyjających rozwojowi vapingu. Chodzi m.in. o legalizację reklam tych produktów, które sugerowałyby, że są one mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy" - czytamy.

Jak informuje gazeta, podpisy pod inicjatywą są zbierane do 20 lutego. Do tego, by trafiła ona pod dyskusję Parlamentu UE, potrzebnych jest ich milion. Zdaniem inicjatorów, jeszcze w połowie ubiegłego roku - kampania ruszyła w II kwartale 2019 r. - była na to szansa, bo podpisy zbierane za pośrednictwem internetu napływały niemal każdego dnia. Wszystko zmieniło się po aferze z udziałem firmy Juul w USA.

Wszystko zmieniło się po aferze z udziałem firmy Juul w USA. (Fot. Getty Images)

"DGP" przypomina, że amerykańska podkomisja Izby Reprezentantów zarzuciła firmie, że świadomie docierała do najmłodszych ze swoimi produktami. Producent e-papierosów wydał m.in. 200 tys. dolarów na to, by wprowadzić do szkół program "zapobiegania paleniu". Płacił szkołom nawet 10 tys. dolarów za wpuszczenie ich do placówek ze swoją ofertą.

Firma prowadziła też specjalne programy dla influencerów, czyli osób mających duże wpływy w sieci. Wynajęła agencję, która miała wskazać 280 osób z Los Angeles i Nowego Jorku - one zaś miały wypromować produkty Juul w ciągu trzech miesięcy.

"Od momentu ujawnienia tego procederu i po tym, jak w mediach pojawiły się informacje o szkodliwości vapowania, poparcie dla europejskiej inicjatywy przestało rosnąć. Do tej pory nie przekroczono liczby 50 tys. głosów" - czytamy w "DGP". 

Czytaj więcej:

San Francisco zakazuje sprzedaży e-papierosów

Polacy najliczniejszą grupą palaczy w UK

Nowy Jork pozywa największego producenta e-papierosów w kraju

E-papieros może spowodować śmierć? Gorąca debata w USA

W tym roku mentole znikną ze sklepów w UK

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.02.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

  Sport


  Reklama