Menu

El. ME 2020: Bułgarscy pseudokibice zatrzymani za rasistowskie zachowanie

El. ME 2020: Bułgarscy pseudokibice zatrzymani za rasistowskie zachowanie
Bułgarscy kibice pokazywali nazistowskie gesty. (Fot. Getty Images)
Bułgarska policja zatrzymała wczoraj sześciu pseudokibiców za rasistowskie zachowanie na stadionie w Sofii podczas meczu z Anglią w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy (0:6).
Reklama

Na razie zatrzymano osoby, które rozpoznano na zdjęciach. Według policji, trwają poszukiwania jeszcze kilkunastu kibiców. Oprócz grzywien za chuligaństwo, grożą im także zakazy stadionowe.

Jednocześnie w centrali federacji piłki nożnej przeprowadzono rewizje w sprawie korupcji. Zatrzymano tymczasowo pięciu sędziów.

Akcje policji i prokuratury za spóźnione uznał prezydent kraju Rumen Radew. Jego zdaniem, "piłka nożna jest odzwierciedleniem stanu państwa", a policja powinna działać przy wcześniejszych przejawach zachowań rasistowskich i nazistowskich - i to nie tylko na stadionach.

Sędzia dwukrotnie przerywał mecz. (Fot. Getty Images)

Prezydent potępił przy tym ingerencję policji i prokuratury w działalność federacji piłkarskiej. "Nie chcę przekształcać się w adwokata prezesa BZPN Borisława Michajłowa, lecz w danym wypadku mamy do czynienia z bezprecedensową ingerencję państwa w sprawy niezależnej federacji" – podkreślił Radew.

Jego zdaniem, żadna organizacja nie ponosi odpowiedzialności za zachowanie się swoich fanów. Dodał, że bułgarskie władze powinny nie dopuszczać, by Bułgaria kojarzyła się z rasizmem.

Podczas poniedziałkowego meczu, gdy na boisku w stolicy Bułgarii pojawili się czarnoskórzy gracze Anglii, z trybun słychać było okrzyki imitujące małpy, pokazywano też nazistowskie gesty. Sędzia dwukrotnie przerywał spotkanie w pierwszej połowie.

Na żądanie premiera szef bułgarskiej federacji piłkarskiej Michajłow zapowiedział podanie się do dymisji.

Czytaj więcej:

El. ME 2020: Anglicy żądają od UEFA postępowania przeciwko Bułgarii

El. ME 2020: Szef bułgarskiej federacji podaje się do dymisji

El. ME 2020: Trener Bułgarii przeprosił angielskich piłkarzy

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama