Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ekspert: Polski rynek pracy bez znaczącego spowolnienia w najbliższych miesiącach

Ekspert: Polski rynek pracy bez znaczącego spowolnienia w najbliższych miesiącach
Przeciętna płaca w Polsce rośnie, ale dużo wolniej, niż rosną ceny w sklepach. (Fot. Getty Images)
Dane nie wskazują na to, by rodzimy rynek pracy w najbliższych miesiącach miał doświadczać znaczącego spowolnienia - ocenił Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan w komentarzu do wskaźników GUS. Dodał, że zatrudnienie w ujęciu rocznym stabilnie rośnie.
Reklama
Reklama

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2022 r. wyniosło 6 583,03 zł, co oznacza wzrost o 12,7 proc. rok do roku. Z kolei wynagrodzenie w sierpniu miesiąc do miesiąca spadło o 2,9 proc.

"Skala podwyżek, a dokładnie dodatków do pensji, w lipcu odbiła się czkawką na sierpniowych wynikach" - ocenił Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Zwrócił uwagę, że do 2,9-proc. spadku wynagrodzeń w sierpniu przyczyniły się branża górnicza i leśnictwo, które miesiąc wcześniej notowały wzrosty przekraczające odpowiednio 26 i 66 proc.

"Ten miesięczny spadek wynagrodzeń można również tłumaczyć zmianą stawki PIT i skokowym wzrostem płac w lipcu, co w sierpniu z uwagi na wysoką bazę przełożyło się z oczywistych względów na spadek" - wyjaśnił.

Zielonka przyznał, że nominalnie w ciągu roku zarabiamy średnio więcej, jednak odnosząc się do wzrostu zarobków rdr w sierpniu, zaznaczył, że 12,7-proc. wzrost płac "realnie przekłada się na statystyczne ubożenie społeczeństwa, ponieważ inflacja w sierpniu przekracza już 16 proc.".

"Miękkie dane sondażowe wśród przedsiębiorców pokazują, że przestrzeni do comiesięcznych wzrostów wynagrodzenia już nie ma" - stwierdził Zielonka. Jak dodał, rodzi to pytanie, jak w "te oczekiwania wpisywać się będzie pod koniec roku wymuszona, nieuzasadniona ekonomicznie podwyżka płacy minimalnej - od stycznia o ponad 14 proc.".

Zielonka zwrócił uwagę, że według GUS dynamika zatrudnienia w przedsiębiorstwach w ciągu miesiąca spadła o 0,1 proc. "W ujęciu rocznym nadal jednak zatrudnienie stabilnie rośnie. W sierpniu o 2,4 proc." - dodał

W ocenie Konfederacji Lewiatan dane te "nie wskazują, żeby rodzimy rynek pracy w najbliższych miesiącach miał doświadczać jakiegoś znaczącego spowolnienia". Ekspert zauważył, że "twarde dane rozjeżdżają się ponownie z miękkimi sondażowymi oczekiwaniami rynku, gdzie pracodawcy deklarują stagnację w zatrudnieniu lub nawet redukcję liczby pracujących".

Czytaj więcej:

Polacy orzekli w sondażu: Za Tuska żyło się lepiej

Badanie: Co czwarty Polak spodziewa się wzrostu dochodów

Co sądzą Polacy o Ukraińcach na polskim rynku pracy?

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama