Menu

Ekspert: Niewielkie szanse na szybkie opracowanie szczepionki przeciwko Covid-19

Ekspert: Niewielkie szanse na szybkie opracowanie szczepionki przeciwko Covid-19
Testowane szczepionki nie zatrzymują wirusów w śluzówce górnych dróg oddechowych, skąd wnikają do organizmu. (Fot. Getty Images)
Nie należy liczyć na szybkie opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusom SARS-CoV-2 - ostrzega jeden z najbardziej znanych amerykańskich specjalistów, prof. William Haseltine. Jego zdaniem, wraz z luzowaniem kwarantanny społecznej najważniejsze jest wychwytywanie nowych ognisk zakażeń.
Reklama

Prof. William Haseltine pracował m.in. w Harvard Medical School. Zasłynął z badań nad rakiem, HIV/AIDS oraz rozszyfrowaniem genomu ludzkiego. Przestrzega jednak przed oczekiwaniem na szybkie opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko Covid-19.

"Nie liczyłbym na to" - przyznał specjalista cytowany przez Reutersa. Zwrócił uwagę, że jak dotąd nie powiodły się próby opracowania szczepionki przeciwko innym typom koronawirusa, wywołującym przeziębienia oraz zapalenia płuc.

Z dotychczasowych obserwacji wynika, że testowane szczepionki wywołują reakcję odpornościową i ograniczają przenikanie tych patogenów do płuc i innych narządów, natomiast wirusy nie są zatrzymywane w śluzówce górnych dróg oddechowych, poprzez którą wnikają do organizmu.

Specjalista przekonuje, żeby używać masek ochronnych, często myć ręce i utrzymywać dystans wobec innych osób. (Fot. Getty Images)

Prof. Haseltine pociesza jednak, że mimo braku szczepionki, są inne, tradycyjne metody skutecznej walki z pandemią. Polegają one głównie na wychwytywaniu ognisk zakażeń i izolowaniu tych osób, które się zainfekowały. Ma to szczególne znaczenie w okresie luzowania kwarantanny społecznej. Specjalista przekonuje, żeby używać masek ochronnych, często myć ręce i wykonywać dezynfekcję oraz utrzymywać dystans wobec innych osób.

Jego zdaniem, przykładem skutecznego zastosowania tych metod są Chiny, Tajwan oraz Korea Południowa. Z kolei najgorzej pod tym względem wypadają Stany Zjednoczone, Rosja oraz Brazylia. W tych krajach jest obecnie najwięcej zakażeń na świecie wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Jeśli chodzi o leczenie, prof. Haseltine największe nadzieje wiąże z lekami zawierającymi przeciwciała zwalczające koronawirusy. Uważa, że globuliny hiperimmunologiczne mogą się okazać pierwszą skuteczną terapią. Specjalista duże nadzieje wiąże też z zastosowaniem przeciwciał monoklonalnych neutralizujących te patogeny.

Czytaj więcej:

Eksperci: Mowa może być głównym źródłem transmisji koronawirusa

Pierwsze wyniki szczepionek na Covid-19 w październiku

Europejska Agencja Leków zatwierdza remdesivir w leczeniu Covid-19

Szczepionka na koronawirusa. Bardzo obiecujące wyniki z USA

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama