Menu

Ekspert: Możliwe, że koronawirus będzie istniał długo, jak grypa

Ekspert: Możliwe, że koronawirus będzie istniał długo, jak grypa
Czy koronawirus na stałe wpisze się w historię współczesnych chorób? (Fot. Getty Images)
Musimy być gotowi na to, że choroba wywoływana przez nowy koronawirus Covid-19 będzie zagrażała ludziom przez długi czas, jak grypa - ocenił pulmonolog Wang Chen, wiceprezes Chińskiej Akademii Inżynierii (CAE).
Reklama

W wywiadzie dla państwowej chińskiej telewizji CCTV, Wang porównywał nowy patogen z koronawirusem SARS, odpowiedzialnym za epidemię z lat 2002-2003. Ocenił, że SARS jest bardzo zaraźliwy i chorobotwórczy, szybko zabija nosiciela, więc samemu wirusowi też trudno jest przetrwać i rozprzestrzeniać się pomiędzy ludźmi.

Natomiast w przypadku Covid-19 istnieje - jego zdaniem - możliwość, że choroba będzie współistniała z ludzkością przez długi czas, podobnie jak grypa. "Musimy się na to przygotować" - przestrzegł pulmonolog.

Podkreślił przy tym konieczność zbadania biologicznych właściwości wirusa i podjęcia odpowiednich środków zapobiegania zarażeniom, w tym w życiu codziennym.

Obecnie nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko koronawirusowi. (Fot. Getty Images)

Od 16 dni spada liczba nowych zakażeń koronawirusem wykrywanych codziennie w Chinach poza prowincją Hubei, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii . "Czujemy, że teraz trend epidemii zwalnia" - przekazał Wang.

Do wczoraj w całych Chinach kontynentalnych potwierdzono łącznie ponad 74,5 tys. infekcji, z czego 2 118 osób zmarło, a ponad 16 tys. wyzdrowiało i wyszło już ze szpitali - przekazała komisja zdrowia.

Większość zakażeń i zgonów stwierdzono w prowincji Hubei. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotychczas 11 zgonów związanych z wirusem: trzy w Japonii, po dwa w Iranie i Hongkongu oraz po jednym we Francji, w Korei Płd., na Filipinach i na Tajwanie.

Czytaj więcej:

Rząd UK: Koronawirus "bardzo poważnym" zagrożeniem dla zdrowia publicznego

Chiny: 80 proc. zakażeń koronawirusem ma jedynie łagodny przebieg

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   22 lutego, 20:49

   To ludzie sprawili. Tak jak kazdy inny wirus. Wypuszcza w swiat, a potem tylko koncerny farmaceutyczne trzepia kase!!!!!!!!
   Sami sie wykonczymy. Ludzkosc przestanie istniec. Zobaczycie sami.

  • Southampton
   23 lutego, 08:46

   Kocham Ludzi ktorzy w ten sposob podchodza do zycia i globalnego problemu. Nie mysl o tym kto ile kasy natrzepie, zastanow sie co Ty mozesz zrobic by powstrzymac ten Deadly wirus, bo mozesz, kazdy z nas moze.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama