Menu

Eksperci w "The Lancet": Obecnie trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 nie dla każdego

Eksperci w "The Lancet": Obecnie trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 nie dla każdego
Na całym świecie trwa ożywiona dyskusja na temat korzyści płynących z udostępnianiem trzeciej dawki szczepienia. (Fot. Getty Images)
Badania odnośnie skuteczności szczepień przeciw COVID-19 nie wspierają pomysłu na podawanie w tym momencie 3. dawki ogółowi społeczeństwa. Szczepienia silnie chronią przed ciężką chorobą w przypadku wszystkich głównych wariantów wirusa - twierdzą naukowcy na łamach 'The Lancet'.

Reklama
Reklama

Międzynarodowy zespół ekspertów, także z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i FDA (Agencji Żywności i Leków) na podstawie przeglądu dostępnych badań stwierdził, że skuteczność szczepień przeciwko ciężkiej postaci COVID-19 jest tak wysoka, że podawanie wszystkim trzeciej dawki nie jest właściwą strategią.

Obserwacyjne badania spójnie pokazują, że szczepionka w 95 proc. chroni przed ciężką chorobą powodowaną przez warianty Alfa i Delta i w ponad 80 proc. przed zakażeniem.

Wszystkie szczepionki, w przypadku każdego z wariantów wirusa silniej chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, niż przed łagodną postacią. Są też mniej skuteczne w zapobieganiu zakażenia bezobjawowego i transmisji, ale według badaczy to głównie niezaszczepiona mniejszość przekazuje wirusa dalej.

"W sumie, dostępne obecnie badania nie dostarczają wiarygodnych dowodów na znacznie słabnącą ochronę przed ciężką postacią choroby, która stanowi główny cel szczepień. Ograniczona liczba szczepionek uratuje najwięcej żyć, jeśli będą one dostępne dla osób o wyższym ryzyku poważnej choroby, które jeszcze nie zostały zaszczepione" - twierdzi dr Ana Maria Henao-Restrepo z WHO, główna autorka publikacji, która ukazała się w piśmie "The Lancet".

"Nawet, jeśli jakaś korzyść może wynikać z podania kolejnej dawki, nie przekroczy ona zysków płynących z ochrony osób wcześniej niezaszczepionych. Jeśli szczepienia dotrą tam, gdzie mogą najwięcej zdziałać, mogą przyspieszyć koniec pandemii poprzez ograniczenie powstawania nowych wariantów wirusa" - dodaje ekspertka.

Czytaj więcej:

"Lancet": Covid-19 przenosi się głównie przez powietrze

"The Lancet": Nie ma potrzeby podawania trzeciej dawki szczepionki na Covid-19

  Komentarze
  • Co za brednie
   17 września, 08:32

   Kiedy nowy wariant? Czy ktos z WHO moze sie juz wypowiedziec na ten temat? Bill G. twierdzil ze pandemia sie skonczy w marcu 2022, wyglada na to ze mial racje. Ci co mieli zarobic juz zarobili, 'pandemia' zebrala 'straszliwe zniwo' w ilosci 4.4 miliona ludzi w przeciagu 1.5 roku na calym swiecie ( 0.06% w skali swiata, ale ta liczba slabo sie sprzedaje w mediach), moze czas juz odpuscic? Miejmy nadzieje, ze ludzie rozlicza holote ktora zamykala ich w domach z powodu kaszlu. W Norwegii juz wyslali na smietnik takich bandytow, we Francji postawiono minister 'zdrowia' pod sadem. Oby tak dalej.

  • Celestyn76
   17 września, 13:20

   Sprzedajni naukowcy wynalezli zakazenie bezobjawowe tym samym poszli droga sowieckich wraczy ktorzy W latach 70tych ubieglego wieku odkryli bezobjawowa schizofrenie u przeciwnikow komunizmu a najpierw u wlodzimierza bukowskiego

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama