Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci irlandzcy: Bez zaszczepienia nastolatków nie uda się zatrzymać transmisji koronawirusa

Eksperci irlandzcy: Bez zaszczepienia nastolatków nie uda się zatrzymać transmisji koronawirusa
Czy wkrótce na całym świecie ruszy program szczepienia nastolatków? Pojawiają się takie głosy, a w Irlandii eksperci podkreślają taką konieczność.. . (Fot. Getty Images)
Zatrzymanie transmisji koronawirusa może się nie udać, jeśli poza dorosłymi nie zostaną zaszczepione także nastolatki w wieku 12-15 lat – twierdzą irlandzcy eksperci. Zaszczepienie tak dużej populacji może być jednak trudne.
Reklama
Reklama

Zgodnie z obecnymi rekomendacjami, dozwolone jest szczepienie przeciwko COVID-19 wszystkich osób w wieku od 16. roku życia. Obejmuje to młodzież szkół średnich oraz studentów. Eksperci zastanawiają się jednak, czy będzie to wystarczające. Dla zatrzymania transmisji koronawirusa i powstawania nowych jego wariantów, niezbędne może się okazać włącznie do szczepień nastolatków w wieku 12-15 lat.

"Irish Times" cytuje szefa Zarządu Służby Zdrowia w Irlandii (HSE), który oznajmił, że taka opcja szczepień jest już rozważana, choć nie zapadły jeszcze żadne decyzje. Wstępnie dyskutowano o tym na spotkaniu z Narodowym Komitetem Doradczym ds. Immunizacji (NIAC). Rekomendacja w tej sprawie mogłaby zostać podjęta przed rozpoczęciem we wrześniu roku szkolnego.

"To dobry pomysł" – oświadczył prof. Aoife McLysaght z Instytutu Genetyki w Trinity College w Dublinie. "Mamy już drugi zaburzony rok edukacji, dobrze byłoby, żeby kolejny przebiegał normalnie" – podkreślił. Dodał, że im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym większa jest szansa na uzyskanie odporności populacyjnej. W przypadku dzieci problem polega na tym, że jeśli nawet one nie chorują w sposób objawowy, to mogą zarażać innych ludzi - szczególnie dorosłych i osoby starsze.

Również prof. Kingston Mills, dyrektor Instytutu Nauk Biomedycznych Trinity College w Dublinie, przyznał, że szczepienie dzieci "jak najbardziej ma sens". Zwrócił uwagę, że koronawirusy krążą obecnie głównie wśród dzieci i młodzieży w wieku 12. do 18. roku życia. Ale przyznał, że zaszczepienie tak dużej populacji trudno będzie przeprowadzić.

Trzeba przede wszystkim zaszczepić dwoma dawkami jak najwięcej osób starszych, a nie wiadomo jeszcze, czy w tej grupie nie będzie potrzebna trzecia dawka (z powodu pojawiania się wciąż kolejnych wariantów, takich jak Delta). Szczególnie osoby zaszczepione dwoma dawki preparatu AstraZeneki być może będą musiały otrzymać jeszcze trzecią dawkę szczepionki w technologii mRNA. "Szczepienie dorosłych ma pierwszoplanowe znaczenie" – zaznacza prof. Kingston Mills.

Czytaj więcej:

UK: Dzieci w wieku 16-17 lat będą szczepione "przed nowym rokiem szkolnym"

Covid-19: Będą nowe zasady dla szkół w Anglii

  Komentarze
  • Celestyn76
   6 lipca 2021, 19:50

   Niech szczepia swoje bekarty ja poczekam

  • Kubus
   7 lipca 2021, 04:45

   Niech szcepia, tylko z głową. Teraz szcepia wszystkich chorych i zdrowych w tym samym miejscu. Chory ma kontakt ze zdrowym. Po co odstęp komuś jak na szczepieniu się można zarazić????

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama