Menu

Eksperci: Polska w 2020 r. będzie bronić się przed spowolnieniem

Eksperci: Polska w 2020 r. będzie bronić się przed spowolnieniem
Efektem spowolnienia jest "pogorszenie nastrojów konsumenckich". (Fot. Getty Images)
Wskaźniki makroekonomiczne dla gospodarki światowej pogarszają się, a w 2020 r. wypadnie dołek cyklu koniunkturalnego - wyjaśnia Wojciech Matysiak z PKO BP. Stabilizację tempa globalnego wzrostu na najniższym poziomie od kryzysu finansowego prognozują analitycy Pekao SA.
Reklama

Matysiak uważa, że najważniejszym trendem ogólnoświatowym w 2020 r. będzie trwające spowolnienie gospodarcze. "Wskaźniki makroekonomiczne dla gospodarki światowej pogarszają się, a w 2020 r. wypadnie dołek cyklu koniunkturalnego" - zaznacza. Ekspert dodaje, że w drugiej połowie przyszłego roku wskaźniki powinny się już poprawiać.

Podobnie tempo rozwoju gospodarczego widzą analitycy Pekao SA. "Stabilizacja tempa globalnego wzrostu na najniższym poziomie od kryzysu finansowego (2,9 proc.), głównie ze względu na słabość gospodarek rozwiniętych" - piszą w swoim "Kwartalniku Makro".

Ekonomiści z Pekao prognozują dalsze spowolnienie wzrostu gospodarki Niemiec, głównego partnera handlowego Polski, do 0,4 proc., przy 0,6 proc. w 2019 r. "Sądzimy, że rośnie prawdopodobieństwo nieznacznego odbicia wzrostu globalnego PKB w 2020 r., do czego przyczyniłoby się złagodzenie konfliktu handlowego na linii USA-Chiny oraz poluzowanie polityki fiskalnej w strefie euro" - dodają.

Według ekspertów, na realizacji Brexitu najbardziej ucierpią firmy z branży spożywczej. (Fot. Getty Images)

Zdaniem Wojciecha Matysiaka, niepewność związana z globalnymi wydarzeniami politycznymi może obrócić się na naszą korzyść. Brexit może wywołać wzrost inwestycji zagranicznych w Polsce. "Wstrzymanie podobnych inwestycji w Wielkiej Brytanii, wywołane chaosem związanym z wyjściem Brytyjczyków z UE, powoduje, że inwestorzy kierują się ku innym dużym rynkom, z silnym popytem wewnętrznym, i tu możemy wygrać" - podkreśla.

"Ponadto, wpływ Brexitu na polską gospodarkę w naszej opinii będzie także łagodzony przez wysoką elastyczność polskich eksporterów w poszukiwaniu nowych rynków zbytu" - napisali w Kwartalniku ekonomiści Pekao SA. Ich zdaniem, świadczy o tym wysoka odporność polskiego eksportu na obecne spowolnienie gospodarcze w strefie euro, przy zauważalnym przyspieszeniu eksportu do krajów poza UE.

Według nich, na realizacji Brexitu najbardziej ucierpią firmy z branży spożywczej, produkujące wyroby elektroniczne oraz z sektora motoryzacyjnego, które mają największy udział w eksporcie Polski do Wielkiej Brytanii.

Ekonomiści: Brexit może wywołać wzrost inwestycji zagranicznych w Polsce. (Fot. Getty Images)

Ekspert PKO BP wskazał, że wydarzeniem zwiększającym jednostronnie presję kosztową polskich firm będzie potencjalne ograniczenie produkcji przez OPEC, co wywoła wzrost cen.

Analitycy z Pekao przewidują, że skala spowolnienia będzie ograniczana przez solidną dynamikę konsumpcji, wspieraną wzrostem dochodów z pracy, obniżkami podatków (PIT) oraz wyższymi transferami socjalnymi (500 plus na pierwsze dziecko). "W przyszłym roku zwiększą one zasobność portfeli konsumentów odpowiednio o 9 i 15 mld zł" - czytamy w Kwartalniku Pekao.

Efektem spowolnienia - według ekonomisty PKO BP - jest pogorszenie nastrojów konsumenckich. "Mimo to, główną siłą wzrostu gospodarczego w 2020 r. pozostanie konsumpcja, wspierana przez rozszerzenie programu 500 plus w 2019 r. Impuls ze strony programu zniknie ze statystyk dopiero pod koniec przyszłego roku" - zauważa Matysiak.

Sektora motoryzacyjny ma jeden z większych udziałów w eksporcie Polski do Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

Na rynku pracy będzie utrzymywała się presja płacowa. "Popyt na rynku pracy jest duży, problem dotyczy strony podażowej" - wskazuje. Jak dodaje, pracownicy pochodzący z Ukrainy mogą albo skorzystać z otwarcia rynku niemieckiego, albo - z powodu poprawiającej się sytuacji - wrócą nad Dniepr.

"Wedle danych OECD, w poprzednich latach osiągnęliśmy globalny rekord jeśli chodzi o liczbę tymczasowych migrantów zarobkowych, w 2017 r. przyjęliśmy ponad 1 mln pracowników" - informuje Matysiak. Jego zdaniem, te liczby są nie do powtórzenia. Według eksperta PKO BP, podwyżka płacy minimalnej nie zmniejszy poziomu zatrudnienia, ale może stanowić problem dla firm nieefektywnie korzystających z zasobu pracowników.

Ekonomiści Pekao przewidują utrzymanie wysokiej dynamiki płac w 2020 r., na poziomie 6,5 proc. wobec 6,7 proc. w 2019 r. "Wzrost wynagrodzeń dodatkowo wspierany będzie przez mocną podwyżkę płacy minimalnej (15,6 proc. w 2020 r.)" - poinformowali na łamach swojej publikacji.

Zwrócili uwagę, że polscy pracownicy oferują podobną jakość pracy, a ich płace - pomimo wzrostów w ostatnich latach - wciąż są na poziomie ok. jednej trzeciej średniej UE. To sprawia, że nadal można liczyć na wzrost przeciętnych wynagrodzeń, który - według ich prognoz - utrzyma się na poziomie ponad 6 proc.

W poprzednich latach Polska osiągnęła globalny rekord jeśli chodzi o liczbę tymczasowych migrantów zarobkowych. (Fot. Getty Images)

Analitycy z Pekao zauważają, że wraz ze słabnącą koniunkturą w krajowej gospodarce daje się zauważyć cykliczny spadek popytu na pracę. Wskazują na to zarówno wyraźne spadki liczby wakatów: - 6,6 proc. rok do roku w pierwszych 3 kwartałach 2019 r., jak i zgłaszanych w urzędach pracy ofert pracy (spadek o 13 proc. w tym samym okresie).

Jednocześnie ekperci zwracają uwagę, że badania koniunktury w sektorze przedsiębiorstw wskazują na stopniowe zmniejszanie się problemów z niedoborem pracowników.

Jednym z globalnych trendów jest zwrot w kierunku gospodarki bardziej przyjaznej dla klimatu, co oznacza m.in. dalszy wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla - informuje Matysiak. Zaznacza, że transformacja energetyczna jest dla polskiej gospodarki dużym wyzwaniem, ponieważ większość energii czerpiemy z węgla.

Jak wyjaśnia, rosnące koszty uzyskania prądu mogą negatywnie wpłynąć na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw - zwłaszcza tych rywalizujących na rynku międzynarodowym. Wyższe koszty dotkną przede wszystkim branż najbardziej energochłonnych, np. produkcji szkła, cementu, płytek ceramicznych, hutnictwa czy transportu kolejowego.

Transformacja energetyczna jest dla polskiej gospodarki "dużym wyzwaniem". (Fot. Getty Images)

Zdaniem analityka, kolejnym ważnym wydarzeniem dla polskiej gospodarki będzie pakiet mobilności dotyczący transportu drogowego, który uderza w konkurencyjność przewoźników z Europy Środkowo-Wschodniej. "W efekcie przyjęcia tych rozwiązań obniży się efektywność przewozów, zwiększy się liczba pustych przewozów, nasili się problem niedoboru kierowców, wzrosną koszty pracy i generalnie całej działalności transportowej w UE" - tłumaczy Wojciech Matysiak.

Droższy transport pogorszy warunki konkurowania gospodarki UE. Analitycy Pekao prognozują przyspieszenie inflacji do ok. 3 proc., z 2,3 proc. w 2019 r., z kulminacją wzrostów cen na początku roku. "Ich skala w dużej mierze uzależniona od kształtowania się wzrostów cen energii elektrycznej. W drugiej połowie roku oczekiwany stopniowy powrót inflacji w okolice celu NBP na poziomie 2,5 proc." – czytamy w Kwartalniku.

Natomiast Matysiak spodziewa się, że dynamika realnego PKB spadnie w 2020 r. do 3,7 proc., a inflacja osiągnie 3,4 proc.

Czytaj więcej:

Ukraińcy w Polsce: Kto i gdzie zarabiał najwięcej w 2019 roku?

Co trzeci Polak próbuje ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza

Obawy światowych banków? Spowolnienie gospodarcze i ataki hakerskie

Sondaż: Polacy podzieleni w ocenie gospodarczej kraju

  Komentarze
  • Ewa
   2 stycznia, 09:44

   Z tego co rozumiem prezes przewiduje, że będzie okay tylko dlatego, że ludzie będą więcej kupować dzięki 500+. Wszystko inne się sypie i jak nie w tym roku to w przyszłym może coś tapnac. Jeżeli trend Eko się utrzyma i kraje, które konsumuja węgiel jak Polska będą musieli coś za to dopłacić na rzecz ochrony to ceny znów pójdą w górę. Z drugiej strony to wstyd, że kraje jak Pakistan do produkcji energii potrzebują węgla tylko w 4%, a Polska jest w pierwszej 10 jeśli chodzi o zużycie, ale oczywiście wszystko inne jest ważniejsze w Polsce, a rozwiązania Eko tylko na poziomie obywateli nie kraju

  • Sowa
   2 stycznia, 10:44

   Eco to bzdura i chodzi wyłącznie o zarżnięcie naszego górnictwa. Tak jak zniszczyli cukrownie, których już u nas nie ma, stocznie. Nie walczymy o swoje, powinniśmy jak UK opuścić unię. Dają nam coś, ale więcej zabierają.

  • Typowa fanka b-londynka
   2 stycznia, 12:23

   Sytuacja na upadlinie się poprawia? ?? Nie wiem, co za "ekspert" wygłasza takie brednie, ale złotówki bym mu nie powierzyła

  • Robert Wozniak
   2 stycznia, 13:46

   uaaaa (ziew), jak co roku... a ja juz w swoim biurze, klienci ogarnieci, wlasnie wrocilem z tygodniowego pobytu w pieknym miescie, oczywiscie wszystko za gotowke, zero dlugow, zero stresu. Tak, chwale sie, jestem szczesliwy po 30-kilku latach zycia w grajdole czuje, ze zyje.

  • Norbert nowak
   3 stycznia, 06:41

   Polska to w 2020 powinna sie bronic przed Rosja a nie przed spowolnieniem gospodarczym

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama