Menu

Eksperci: Pigułki "dzień po" powinny być sprzedawane w UK jak prezerwatywy

Eksperci: Pigułki "dzień po" powinny być sprzedawane w UK jak prezerwatywy
Pigułki "dzień po" nie powinny leżeć za apteczną ladą, tylko "na widoku". (Fot. Getty Images)
Kobiety i dziewczęta w Wielkiej Brytanii muszą mieć dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez konieczności wcześniejszej konsultacji z farmaceutą - zalecają eksperci Royal College of Obstetricians and Gynecologists.
Reklama

Jak zaznaczono w raporcie "Better for Women", pigułki "dzień po" nie powinny leżeć za apteczną ladą, ale "na widoku - najlepiej na tej samej półce, co prezerwatywy i testy ciążowe".

Stwierdzono też, że kobiety powinny mieć możliwość telefonicznej konsultacji ws. wczesnej aborcji medycznej. Raport zaleca również sieć kompleksowych klinik zdrowia dla kobiet, oferujących w jednym miejscu badania cytologiczne, środki antykoncepcyjne i porady.

W tej chwili kobiety i dziewczęta muszą konsultować się z farmaceutą przed otrzymaniem awaryjnego środka antykoncepcyjnego lub pigułki wczesnoporonnej. "To może sprawiać, że czują się nieswojo, zawstydzone lub osądzane" - czytamy w zaleceniach Royal College of Obstetricians and Gynecologists.

Eksperci sugerują, aby tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe były dostępne bez recepty. (Fot. Getty Images)

Eksperci wzywają również do tego, aby pigułka antykoncepcyjna zawierająca tylko progestagen (przyjmowana raz dziennie) była dostępna w aptekach bez recepty. Obecnie można ją otrzymać tylko na receptę, którą wypisuje lekarz rodzinny. 

"Taka pigułka jest bardzo bezpieczna, a konsultacje z GP, przed rozpoczęciem jej przyjmowania, są zbędne" - zaznacza w rozmowie z BBC prof. Lesley Regan, prezes Royal College of Obstetricians and Gynecologists.

"Dziewczęta i kobiety powinny mieć możliwość zamawiania pigułek przez internet - tak samo, jak każdego innego produktu aptecznego" - podsumowuje Regan.

  Komentarze
  • ????
   2 grudnia 2019, 15:27

   Uuuuu ale od 18 lat czy od 12 ?

  • Emi
   2 grudnia 2019, 15:54

   Nareszcie normalne rozumowanie, a nie bajdy dla ubogich... Wiadomo, że faceci zawsze będa zwodzic różnymi sposobami i mydlic dziewczynom oczy o milosci i tego typu innych bredniach, zeby tylko zgodziły sie na sex, ale prezerwatywy nie bo niewygodne. A potem dziewczyna w ciazy, radz sobie sama, skoro dałas sie nabrać... Dziewczyny i kobiety traca więcej biologicznie przez seks i ewentualna ciaze, wiec powinny miec mozliwosc bezproblemu dostep do tabletek "po" i aborcji, a nawet sterylizacji (co jest w PL zabronione-nie wiem czemu...) W Great Britain na szczescie macki oszolomow nie siegaja...

  • Norbi
   2 grudnia 2019, 18:12

   A w Polsce zakazane. Chyba PIS slucha nie tych expertow

  • AEmi
   2 grudnia 2019, 19:44

   "W Great Britain na szczescie macki oszolomow nie siegaja..." dlatego ten naród nie ma przyszłości

  • Abc
   3 grudnia 2019, 03:30

   ciekawe chociaz czy dodadza ulotki informujace jakie niesie za soba konsekwencje wziecie wiecej niz jednej takiej tabletki w zyciu, bo malo kto o tym mowi ale zarowno odbija sie to na plodnosci kobiety jak i na jej psychice w przyszlosci, ale w sumie z drugiej strony kto by to czytal...

  • Xyz
   3 grudnia 2019, 04:34

   W wielu przypadkach wystarczy juz jedna dawka by niodwracalnie zniszczyc zycie nie tylko to nowe ale i kobiety ktora ja zazyje. Skutki uboczne poczynajac od najgrozniejszych: bezplodnosc, rak przydatkow, depresja, nudnosci, wymioty, zawroty glowy,omdlenia, zaburzenia hormonalne, brak miesiaczki, bol w okolicach intymnych, zaburzenia apetytu, bol glowy, bol piersi, bol brzucha, uderzenia goraca. Moim zdaniem lepiej byloby zainwestowac w edukacje o 'skutkach ubocznych ' zarowno fizycznych jak i psychologicznych samego aktu. Bo wbrew opinia spolecznym nie istnieje seks bez zadnych zobowiazan.

  • Ja
   3 grudnia 2019, 12:11

   Dla dwunastolatek jak znalazł.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.01.2020
  GBP 5.071 złEUR 4.268 złUSD 3.873 złCHF 3.991 zł

  Sport


  Reklama