Menu

Ekolodzy w UK apelują: Nie kupujcie świątecznych swetrów

Ekolodzy w UK apelują: Nie kupujcie świątecznych swetrów
Brytyjczycy wydają krocie na świąteczne swetry. (Fot. Getty Images)
Szacuje się, że do końca grudnia Brytyjczycy zakupią nawet 12 milionów świątecznych swetrów, które założą tylko raz - informują eksperci z organizacji Hubbub. Zdaniem specjalistów, modne podczas świąt swetry są 'najgorszym możliwym przykładem fast fashion'.
Reklama

Organizacja charytatywna Hubbub zwróciła uwagę, że sezon świąteczny to czas bardzo przyjazny dla kompulsywnego kupowania niepotrzebnych rzeczy. Wskazano, że już teraz w szafach Brytyjczyków zalega 65 mln sztuk świątecznej odzieży, której nigdy nie założą.

Aktywiści sprawdzili w tym roku 108 różnych swetrów z 11 najpopularniejszych sklepów. Udowodniono, że 95 procent z nich wykonano w całości lub częściowo z tworzyw sztucznych.

"12 mln swetrów, które kupią do końca roku Brytyjczycy, znacznie zwiększą obecność cząstek plastiku w powietrzu" -  ostrzeżono.

Noszenie świątecznych swetrów to brytyjska tradcyja. (Fot. Getty Images)

Jednym ze składników świątecznych swetrów jest akryl, który w trakcie prania uwalnia do atmosfery 730 tys. szkodliwych mikrocząstek - aż pięć razy więcej niż poliester z bawełną i 1,5 razy więcej niż sam poliester. Wyniki te potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth.

Aktywiści Hubbub sugerują, aby nie kupować nowych swetrów, tylko wykorzystać te, które możemy już posiadać. Zachęcają także do dzielenia się dodatkowymi sztukami świątecznej odzieży ze znajomymi.

"Nie chcemy, aby ludzie rezygnowali z zabawy podczas świąt, ale naprawdę istnieje wiele sposobów na to, aby taka zabawa odbywała się bez dodatkowych zakupów" - zwróciła uwagę Sarah Divall z Hubbub.

"Fast fashion to ogromne zagrożenie dla świata przyrody, a świąteczne swetry są wyjątkowo problematyczne, bo zawierają plastik" - dodała, prosząc wszystkich o rozwagę i odpowiedzialność.

Czytaj więcej:

Londyn: W Hyde Parku rozpoczęło się zimowe szaleństwo

W Londynie już działają "świąteczne automaty"

Jak zasiłki w UK będą wypłacane w święta?

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama