Menu

ECDC: 2 744 przypadków koronawirusa na świecie, 80 zgonów

ECDC: 2 744 przypadków koronawirusa na świecie, 80 zgonów
Liczba zarażonych gwałtownie rośnie. (Fot. Getty Images)
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podało, że od 30 grudnia ub.r. do 26 stycznia br. na świecie zanotowano 2 744 przypadków nowego koronawirusa. W wyniku zarażenia zmarło już 80 osób - podał z kolei chiński organ China's National Health Commission.
Reklama

Agencja poinformowała także na Twitterze, że wirus z Azji rozprzestrzenił się już do Australii, Ameryki Północnej (po jednym przypadku w USA i Kanadzie) oraz Europy (3 przypadki we Francji).

"Między 24 a 26 stycznia odnotowano 1 129 nowych przypadków wirusa 2019-nCoV i 30 nowych zgonów. Nagły wzrost liczy stwierdzonych przypadków może częściowo być związany z poprawą procedur wykrywania wirusa i badań epidemiologicznych chińskich władz" - uważa Josep Jansa, główny ekspert ECDC ds. reagowania na nagłe przypadki.

Ostrzega on równocześnie przed dalszymi przypadkami zarażania i ofiarami śmiertelnymi, ponieważ pierwotne źródło pozostaje nadal nieznane, a wirus przenosi się z człowieka na człowieka.

Nowy koronawirus prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. na targu owoców morza w Wuhan (Chiny). Sprzedawano na nim nielegalnie dzikie zwierzęta. Na razie nie ma jeszcze pewności, skąd pochodził patogen. Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zaznaczył w niedzielę, że człowiek zaraził się najprawdopodobniej od dzikiego ptaka lub ssaka. Wykluczono raczej wersję, że przeszła ona z gada (węża) na człowieka.

Eksperci wskazują, że okres inkubacji wirusa może trwać nawet do 14 dni. Koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach bywa śmiertelne. Nie wiadomo jeszcze, jak łatwo rozprzestrzenia się on między ludźmi. Szczególnie zagrożone są osoby z deficytem odporności; starsze i przewlekle chore.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób utworzone w 2005 r. z siedzibą w Sztokholmie zajmuje się m.in. wczesnym wykrywaniem i analizą potencjalnych zagrożeń dla zdrowia w UE. 

Czytaj więcej:

Chiny: W związku z koronawirusem władze zamkną częściowo Wielki Mur

Koronawirus z Wuhan już w Europie. Prawdopodobnie także w UK

  Komentarze
  • Jak się człowiek czuje po
   27 stycznia, 07:08

   Ja jak się człowiek czuje pod wpływem tego wirusa?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama