Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

EC: We are waiting for "yes" from the United Kingdom regarding the path ahead

EC: We are waiting for "yes" from the United Kingdom regarding the path ahead
Unia Europejska czeka na jakikolwiek sygnał ze strony UK. (Fot. Getty Images)
The European Commission, noting the vote in the British parliament on the next steps on Brexit, today called London to positively indicate the options preferred by the United Kingdom.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła wczoraj wieczorem osiem propozycji w orientacyjnym głosowaniu nad alternatywnymi scenariuszami w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Żadna z propozycji nie uzyskała większości głosów.

"Komisja bierze pod uwagę głosowania orientacyjne Izby Gmin wczoraj wieczorem. To część odbywającego się procesu politycznego w Wielkiej Brytanii, który w pełni szanujemy. Wczoraj naliczyliśmy osiem razy nie . Teraz potrzebujemy tak, w sprawie drogi do przodu" - oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas.

Jak zaznaczył, Rada Europejska w ubiegłym tygodniu podjęła decyzję w porozumieniu z Wielką Brytanią, że jeśli umowa o wyjściu nie zostanie ratyfikowana w tym tygodniu, proces wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE zostanie przedłużony do 12 kwietnia.

"Teraz do rządu Wielkiej Brytanii należy poinformowanie nas, jakie będą dalsze kroki" - podkreślił rzecznik.

Odnosząc się do zapowiedzi, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May zrezygnuje, jeśli tylko wynegocjowana przez nią umowa zostanie zaakceptowana, Schinas przypominał, że szef KE Jean-Claude Juncker wielokrotnie wyrażał wsparcie i szacunek do szefowej brytyjskiego rządu.

Brytyjscy posłowie głosowali nad ośmioma propozycjami: doprowadzeniem do bezumownego brexitu w terminie 12 kwietnia; członkostwem we wspólnym rynku i unii celnej UE lub jedynie we wspólnym rynku bez unii celnej UE; pozostaniem jedynie w unii celnej UE; przyjęciem alternatywnego planu opozycyjnej Partii Pracy; całkowitym wycofaniem się z procesu wyjścia z UE, jeśli do dnia poprzedzającego termin brexitu nie zostanie przegłosowany alternatywny plan; organizacją referendum ratyfikacyjnego dla ostatecznej decyzji w sprawie brexitu (niezależnie od tego, jaka to będzie decyzja) oraz próbą wynegocjowania okresu przejściowego nawet w razie odrzucenia umowy wyjścia z UE.

Wszystkie zostały jednak odrzucone przez parlamentarzystów, co jedynie podkreśliło skalę podziałów w parlamencie w sprawie opuszczenia Wspólnoty.

Pierwotnie Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską w piątek 29 marca br.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.06.2024
    GBP 5.1423 złEUR 4.3468 złUSD 4.0549 złCHF 4.5614 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement