Menu

Dziś obchodzimy dwie ważne dla Polski rocznice

Dziś obchodzimy dwie ważne dla Polski rocznice
Polacy świętują dziś dwie ważne daty w historii Polski. (Fot. Getty Images)
15 lat od wejścia do Unii Europejskiej oraz 129 lat od pierwszych obchodów święta 1 Maja to rocznice, które obchodzą dziś Polacy na całym świecie. Z tej okazji odbyło się również mnóstwo wydarzeń poświęconych tym świętom.
Reklama

Dokładnie 129 lat temu, 1 maja 1890 roku, po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję.

W Polsce, głównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i strajki organizował II Proletariat i Związek Robotników Polskich. W 1891 r. w Łodzi i Żyrardowie doszło do starć z wojskiem, a następnie do represji władz carskich. Z późniejszych demonstracji największe rozmiary przybrały wystąpienia z lat 1905-07 i 1917-19.

1 Maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale później został zawłaszczony przez komunistów. W PRL został uznany za święto państwowe. Jak podkreśla historyk Piotr Osęka, uroczystości obowiązkowo odbywały się w całym kraju: poczynając od Warszawy, gdzie na trybunie ustawiało się całe kierownictwo partyjno-rządowe, aż po wsie i małe miasteczka. Przebieg uroczystości był starannie reżyserowany: na podstawie co roku aktualizowanych wytycznych Biura Politycznego komitety partyjne w całym kraju przygotowywały scenariusze pochodów.

Z okazji dzisiejszego 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej ruszyła z kolei międzynarodowa kampania wizerunkowa Polskiej Fundacji Narodowej w mediach społecznościowych. Kampania skierowana jest do obywateli dziewięciu krajów, z którymi Polska wstąpiła do UE.

"Kampania skierowana jest do obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej, z którymi Polska 15 lat temu wyruszyła we wspólną podróż budowania europejskiej wspólnoty" - poinformowała Polska Fundacja Narodowa (PFN). Odbiorcami spotów są Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry i Cypr.

"1 maja 2004 roku był jednym z najważniejszych dni w historii nie tylko naszego kraju, ale także i 9 innych państw, z którymi wspólnie weszliśmy do Unii Europejskiej. Jest to doskonała okazja, aby opowiedzieć o tej ważnej dacie w naszej wspólnej historii. Poprzez udział dzieci w spocie chcieliśmy zagwarantować jego lekkość, naturalność oraz pozytywny odbiór w każdym z krajów" – przekazął wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Robert Lubański.

Do wyjątkowej rocznicy odniósł się również europoseł Jacek Saryusz-Wolski, który zwrócił uwagę, że dzięki UE Polska ma szansę być silniejszym krajem. Warto zaznaczyć, że polityk był pierwszym pełnomocnikiem polskiego rządu ds. integracji europejskiej.

"Na początku najtrudniejsze było to, że państwa zachodnie nie chciały zgodzić się na to, żeby zapisać, że docelowo to ma być członkostwo. Biliśmy się do krwi ostatniej o to w negocjacjach w 1991 r. i ostatecznie sformułowanie mówiło, że to jest naszą - Polski - ambicją, ale oni to tylko odnotowują, natomiast niekoniecznie podzielają" - wspomina negocjacje związane z dołączeniem Polski do UE.

"Moja pamięć o tamtym czasie każe mi powiedzieć, że tymi wstrzymującymi były raczej elity, biurokracje i rządy, a nie społeczeństwa, bo to był jeszcze ten czas, kiedy z wielką sympatią patrzono na nas, środkowo-wschodnich Europejczyków, którzy obalili mur berliński, którzy dokonują śmiałej transformacji i zerwania tych pęt komunistycznych" - dodał polityk.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama